Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Gdzie jest burza? radar burz. Alerty IMGW na niedziele 21 czerwca

5

W niedziele 21 czerwca nad niemal całą Polską wystąpią burze. Aby śledzić, gdzie jest burza, warto przejrzeć mapę burzową, czyli tzw. radar burz.

Gdzie jest burza? radar burz. Alerty IMGW na niedziele 21 czerwca
Gdzie jest burza? (Pixabay)

Radar burz to aktualna mapa burzowa, przygotowana dla Polski i Europy, która pozwala śledzić, gdzie jest burza. Informacje są aktualizowane na bieżąco. Na radarze burz można zobaczyć przemieszczające się chmury i komórki burzowe. Gdzie jest burza, warto sprawdzić na stronie skyradar.pl.

Gdzie jest burza w Polsce?

W niedziele 21 czerwica w większości kraju możliwe są burze i silny wiatr. IMGW ostrzega przed burzami z gradem. Mogą pojawić się też trąby powietrzne i podtopienia.

Jak obliczyć, gdzie jest burza?

Aby obliczyć, w jakiej odległości od nas jest burza, należy liczyć sekundy od pojawienia się błyskawicy do momentu, gdy usłyszymy grzmot. Każda sekunda to 340 metrów. Oznacza to, że jeśli między błyskawicą a grzmotem naliczyliśmy np. 10 sekund, to burza jest daleko od nas. 10 sekund razy 340 metrów daje bowiem 3400 metrów, czyli 3,4 kilometra. Jeśli po pojawieniu się błyskawicy w ciągu sekundy usłyszymy grzmot, oznacza to, ze piorun trafił w miejsce tuż obok.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić