Generał Wojciechowski: Ukraina nie upadnie w najbliższych tygodniach
"W najbliższych tygodniach nie ma zagrożenia, że Ukraina upadnie" - ocenił w TVN24 generał Sławomir Wojciechowski, Polski Przedstawiciel Wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i UE. Przyznał jednak, że nie wiadomo, jak długo Kijów wytrzyma bez wsparcia USA.
Generał Sławomir Wojciechowski, polski przedstawiciel wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej, był gościem programu "Jeden na jeden" w TVN24. Podczas rozmowy podkreślił, że - jego zdaniem - Ukraina przetrwa kolejne tygodnie.
W najbliższych tygodniach nie ma zagrożenia, że Ukraina upadnie. Widać, że dynamika rosyjskich działań zmalała. Wola walki Ukrainy jest bardzo duża i to jest ten czynnik, który będzie o tym decydować - ocenił wojskowy.
Generał Wojciechowski przyznał, że nie wiadomo, jak długo Ukraina wytrzyma bez wsparcia USA. Dopytywany o tę kwestię stwierdził, że "to pytanie za milion dolarów".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Putin chce zamordować Zełenskiego". Biernacki wymienia też inne cele
NATO bez Amerykanów?
Zdaniem eksperta należy wziąć pod uwagę czarny scenariusz, zakładający, że Rosja napadnie na kolejny kraj.
Przez te trudne dni wojny w Ukrainie różnimy się być może, czy to są trzy, cztery lata czy pięć, nawet twierdzimy, że może być to szybciej, przeciwko jakiemukolwiek krajowi - czy NATO, czy sąsiadowi Rosji. Zmiana, jaka nastąpiła przez ostatnie lata, jest taka, że rzeczywiście jest pewna zgodność co do zamiarów Rosji i jej możliwości podkreślił rozmówca TVN24.
Gen. Wojciechowski zaznaczył też, że - jego zdaniem - NATO bez Amerykanów przestanie istnieć. - Jeżeli nie będzie Amerykanów w NATO, to nie będzie NATO - ocenił wojskowy.
Przypomnijmy: w grudniu o wycofaniu USA z NATO, wspominał prezydent Donald Trump. "Jeśli Europejczycy będą traktować nas uczciwie, zostaniemy w NATO, ale jeśli nie, absolutnie rozważę wyjście z Sojuszu" — oświadczył w wywiadzie w NBC.