Idziesz na grzyby? O tym musisz pamiętać

6

Miłośników grzybobrania absolutnie nie brakuje. Idąc do lasu, należy postępować bardzo rozsądnie. Policja przypomina, jakich zasad trzeba bezwzględnie przestrzegać.

Idziesz na grzyby? O tym musisz pamiętać
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Rokrocznie policja odnotowuje przypadki zaginięć osób w kompleksach leśnych. Niestety, poszukiwania nie zawsze kończą się szczęśliwie. Właśnie dlatego policja regularnie przypomina o zasadach bezpiecznego grzybobrania.

Aby wyjście na grzyby pozostało przyjemną i bezpieczną formą spędzania wolnego czasu warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Niektóre z nich są dość oczywiste - w dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas ma przy sobie smartfon. Zdarza się jednak, że nieprzepadający za technologicznymi nowinkami seniorzy zostawią telefon komórkowy w domu. A to właśnie telefon jest urządzeniem, które w razie zaginięcia umożliwia kontakt z bliskimi lub służbami ratunkowymi - czytamy na policja.pl.

Zauważono też, że podczas wizyty w lesie zgubna może okazać się rutyna. Właśnie dlatego przed wyruszeniem na grzyby warto zerknąć na mapę i przypomnieć sobie szlaki.

Grzybobranie. Oto najważniejsze zasady

Policja wymieniła 10 zasad bezpiecznego grzybobrania. Oto one:

1.     Staraj się nie wychodzić na grzyby samemu. Podczas zbierania grzybów pozostań w kontakcie wzrokowym z towarzyszami.

2.     Poinformuj bliskich, gdzie się wybierasz i o której planujesz wrócić.

3.     Sprawdź na mapie obszar, na którym zamierzasz zbierać grzyby. Zapoznaj się ze szlakami i trasami prowadzącymi do głównych dróg.

4.     Jeśli nie znasz dobrze terenu, trzymaj się szlaku. Miej w zasięgu wzroku główną ścieżkę. Zwracaj uwagę również na punkty orientacyjne, elementy charakterystyczne w danym terenie. Jeśli się zgubisz – mogą być one cenną wskazówką dla służb ratunkowych.

5.     Miej przy sobie naładowany telefon. Może się tez przydać: gwizdek, latarka, kompas i powerbank.

6.     Ubierz się adekwatnie do warunków pogodowych. Pamiętaj o ciepłej, przeciwdeszczowej odzieży i obuwiu oraz elementach odblaskowych.

7.     Jeśli wychodzisz na dłużej zabierz ze sobą prowiant i cos ciepłego do picia. Pamiętaj również o butelce wody.

8.     Planuj wyjście na grzybobranie w godzinach porannych lub w ciągu dnia. Nie wychodź zbyt późno, nie ryzykuj, że w lesie zastanie cię zmierzch.

9.     Jeśli się zgubisz nie panikuj. Zadzwoń do rodziny i na numer alarmowy 112.

10.  Jeśli usłyszysz głosy lub zobaczysz światła – zostań w miejscu i zacznij gwizdać lub głośno wołać.

Zobacz także: "Na nieruchomościach można też stracić". Deweloperzy dostaną bolesną lekcję?
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić