o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|
aktualizacja

Ile kosztowały wybory planowane na 10 maja? To nic, że się nie odbędą

2
Podziel się

Już wiadomo, że wybory prezydenckie 2020 nie odbędą się w niedzielę 10 maja. Na ich organizację przeznaczono już jednak środki finansowe. Ile do tej pory kosztowała cała procedura przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych, których ostatecznie i tak w najbliższą niedzielę nie będzie?

Wybory prezydenckie. Nie odbędą się, ale kosztowały majątek
Wybory prezydenckie. Nie odbędą się, ale kosztowały majątek (Getty Images)
bEKvpyNx

*W organizację wyborów prezydenckich były do tej pory zaangażowane dwie duże państwowe firmy: Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych i Poczta Polska. *Zadaniem pierwszej miało być przygotowanie i drukowanie pakietów wyborczych. Drugiej natomiast - dostarczenie ich do wyborców i cała logistyka z tym związana, ustawienie urn wyborczych i dostarczenie kopert z głosami obywateli do komisji liczących głosy.

7 maja okazało się, że tegoroczne wybory prezydenckie na pewno nie odbędą się w niedzielę 10 maja. Tymczasem Poczta Polska była już w pełnej gotowości, by 10 maja je przeprowadzić.

bEKvpyNz

Jakie koszty poniosła Poczta Polska w związku z organizacją wyborów korespondencyjnych?

Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" podała, że spółka "przygotowała się do procesu obsługi wyborów zgodnie z harmonogramem, m.in. zostały wypracowane rozwiązania logistyczne, przeprowadzono rekrutację pracowników wspierających obsługę, przeanalizowano potencjalne koszty przedsięwzięcia. Poczta Polska nie rozpoczęła dystrybucji pakietów wyborczych i nie zlecała PWPW druku kart wyborczych. Nie zostały też zatrudnione żadne dodatkowe osoby do wsparcia tego procesu".

Pieniądze się nie zmarnują - tak twierdzi minister Jacek Sasin

O gotowości Poczty Polskiej do przeprowadzenia wyborów mówił 7 maja w radiu RMF FM wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nie chciał jednak podać kwoty, jaka została już wydana na przeprowadzenie wyborów w niedzielę 10 maja. Przekonywał, że na pewno nie są to zmarnowane pieniądze, bo to co zostało zrobione do tej pory, zostanie wykorzystane w wyborach, które odbędą się później.

bEKvpyNF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEKvpyOa
KOMENTARZE
(2)
konkretnie
rok temu
POniektorzy znani POwinni głosować z miejsc odosobnienia!
Kris
rok temu
Nie odbeda sie przez prymitywow z PO. Dla mnie kazde wybory powinny byc korespondencyjnie albo jeszcze lepiej smsem. Kreowali sie na takich nowoczesnych a jak przychodzi do czego to pazdzierz nie z tej ziemi. Komu sie chce lazic do tych durnych urn wyborczych jak za komuny. Wszystko idzie do przodu, informatyzacja a oni drukują tony papieru zeby skreslic krzyzyk. Dramat
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić