Natalia Bogucka| 

Irański poseł wzywa do egzekucji prezydenta. Zarzuca mu zdradę

3

Radykalny irański poseł Modschtaba Solnuri wezwał do egzekucji prezydenta Hassana Rouhaniego. Rozgniewało go oświadczenie, w którym prezydent użył słowa "pokój".

Irański poseł wzywa do egzekucji prezydenta. Zarzuca mu zdradę
Radykaliści zarzucają prezydentowi Iranu zdradę (Getty Images)

Irański poseł wezwał do egzekucji prezydenta Hassana Rouhaniego. "Przywódca Iranu powinien nakazać wykonanie tysiąca egzekucji, aby serca Irańczyków rozkwitły" - napisał na Twitterze Modschtaba Solnuri, który jest jednym z zastępców Najwyższego Przywódcy Iranu Alego Chameneiego.

Prezydentowi Iranu zarzuca się zdradę, bo mówił o pokoju

Posła rozwścieczyła wypowiedź prezydenta, w której użył słowa pokój. Niektórzy zinterpretowali jego oświadczenie jako przygotowywanie do negocjacji z USA, by wyprowadzić kraj z kryzysu gospodarczego. Jednak radykaliści z Iranu uważają Stany Zjednoczone za największego wroga, a negocjacje z tym krajem uznają za zdradę.

W razie potrzeby będziemy prowadzić wojnę, ale w razie potrzeby także pokój - powiedział w środę prezydent Iranu Hasan Rouhani.

Chociaż Rouhani wielokrotnie agitował przeciwko Zachodowi i groził zniszczeniem Izraela, to po wyborach parlamentarnych w lutym skrajni konserwatyści domagali się jego dymisji. Krytykują go przede wszystkim za zbyt "prozachodnią" politykę i porozumienie nuklearne z 2015 r. Najwyższy Przywódca ajatollah Ali Chamenei, który ma ostatnie słowo we wszystkich sprawach strategicznych, był zawsze przeciwny żądaniom dotyczącym dymisji prezydenta.

Zobacz także: Atak dżihadystów na rajską wyspę. Państwo Islamskie odradza się

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić