Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Mają zapłacić 1,45 miliarda dol. Sąd w USA wydał wyrok

164

Amerykański sędzia wydał wyrok w sprawie zaginięcia Roberta Levinsona. Los mężczyzny od 2007 roku pozostaje zagadką. Były agent FBI – jak wierzy jego rodzina i rząd USA – zmarł w więzieniu w Iranie. Sąd nakazał Iranowi wypłacenie bliskim Levinsona rekordowego odszkodowania.

Mają zapłacić 1,45 miliarda dol. Sąd w USA wydał wyrok
Robert Levinson zaginął w 2007 roku podczas wycieczki do Iranu (Domena publiczna)

Robert Levinson zaginął w trakcie wyjazdu na wyspę Kish w Iranie. Według wersji przedstawionej przez Stany Zjednoczone były agent FBI pracował wówczas jako prywatny detektyw. Z jego usług korzystały znane korporacje.

Wersja podana przez władze USA jest sprzeczna z ustaleniami tamtejszych dziennikarzy. Jak podaje BBC, według wersji amerykańskich mediów w rzeczywistości w chwili zaginięcia Levinson był na nieautoryzowanej misji z ramienia CIA. Jego zatrzymania dokonali agenci irańskich sił bezpieczeństwa.

Robert Levinson nie żyje? USA nakazuje Iranowi zapłacić odszkodowanie

Jak ujawnił Christopher Wray, obecny dyrektor FBI, Robert Levinson najprawdopodobniej zmarł w niewoli. Za taką wersją wydarzeń mają przemawiać dowody, które udało się zebrać agentom na przestrzeni kolejnych 13 lat od zaginięcia. Jednak dokładne okoliczności tragedii do dzisiaj pozostają nieznane.

Zobacz także: Zobacz też: Iran o krok od broni jądrowej

Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych wydał wyrok, zgodnie z którym Iran musi zapłacić 1,45 miliardów dolarów. Pieniądze mają trafić do żony i dzieci byłego agenta FBI. Na ostateczną kwotę składają się zarówno odszkodowanie za porwanie Levinsona, jak i odszkodowanie karne. Sędzia Timothy Kelly podkreślił w orzeczeniu, że to pierwszy krok w dążeniu do sprawiedliwości dla zmarłego Amerykanina.

Do tej pory Iran nie ponosił żadnych konsekwencji za swoje działania. Decyzja sędziego nie sprowadzi Boba (Roberta – przyp. red.) do domu, ale – mamy nadzieję – posłuży jako ostrzeżenie przed dalszym braniem zakładników przez Iran – cytuje treść orzeczenia sądu BBC.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić