o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Mają zapłacić 1,45 miliarda dol. Sąd w USA wydał wyrok

127
Podziel się

Amerykański sędzia wydał wyrok w sprawie zaginięcia Roberta Levinsona. Los mężczyzny od 2007 roku pozostaje zagadką. Były agent FBI – jak wierzy jego rodzina i rząd USA – zmarł w więzieniu w Iranie. Sąd nakazał Iranowi wypłacenie bliskim Levinsona rekordowego odszkodowania.

Mają zapłacić 1,45 miliarda dol. Sąd w USA wydał wyrok
Robert Levinson zaginął w 2007 roku podczas wycieczki do Iranu (Domena publiczna)
bDniKorV

Robert Levinson zaginął w trakcie wyjazdu na wyspę Kish w Iranie. Według wersji przedstawionej przez Stany Zjednoczone były agent FBI pracował wówczas jako prywatny detektyw. Z jego usług korzystały znane korporacje.

Wersja podana przez władze USA jest sprzeczna z ustaleniami tamtejszych dziennikarzy. Jak podaje BBC, według wersji amerykańskich mediów w rzeczywistości w chwili zaginięcia Levinson był na nieautoryzowanej misji z ramienia CIA. Jego zatrzymania dokonali agenci irańskich sił bezpieczeństwa.

bDniKorX

Robert Levinson nie żyje? USA nakazuje Iranowi zapłacić odszkodowanie

Jak ujawnił Christopher Wray, obecny dyrektor FBI, Robert Levinson najprawdopodobniej zmarł w niewoli. Za taką wersją wydarzeń mają przemawiać dowody, które udało się zebrać agentom na przestrzeni kolejnych 13 lat od zaginięcia. Jednak dokładne okoliczności tragedii do dzisiaj pozostają nieznane.

Zobacz także: Zobacz też: Iran o krok od broni jądrowej

Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych wydał wyrok, zgodnie z którym Iran musi zapłacić 1,45 miliardów dolarów. Pieniądze mają trafić do żony i dzieci byłego agenta FBI. Na ostateczną kwotę składają się zarówno odszkodowanie za porwanie Levinsona, jak i odszkodowanie karne. Sędzia Timothy Kelly podkreślił w orzeczeniu, że to pierwszy krok w dążeniu do sprawiedliwości dla zmarłego Amerykanina.

bDniKosd
Do tej pory Iran nie ponosił żadnych konsekwencji za swoje działania. Decyzja sędziego nie sprowadzi Boba (Roberta – przyp. red.) do domu, ale – mamy nadzieję – posłuży jako ostrzeżenie przed dalszym braniem zakładników przez Iran – cytuje treść orzeczenia sądu BBC.
bDniKosy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(127)
Hama
2 miesiące temu
Po pierwsze. Czynny agent FBI, wykonujący zlecenia z zakresu detektywistyki, być może z ramienia CIA...jedzie na "wycieczke" do Iranu? To jakiś żart jest, tylko naiwniak w to uwierzy. Kto normalny, o takiej przeszłości jedzie na wycieczkę do Iranu? Nie na Hawaje, nie do Paryża, tylko do Iranu :) Po drugie. Sąd w USA wydał wyrok! Hahaha. No i co z tego? Kogo to w Iranie obchodzi? Pewnie politycy i media irańskie mają z tego ubaw po pachy. Jakby USA dało rodzinie tego człowieka 1,45mld dolarów i powiedzieli że sobie od Iranu odbiorą to by było coś...a tak to tylko puste obietnice. Żona tego człowieka ma pewnie dziś 55-60 lat i z pewnością pieniędzy od Iranu nigdy nie zobaczy, ani od USA. Amerykanie są tacy naiwni, niedouczeni i bezczelni...cały świat się z nich śmieje a oni udają że jest inaczej.
ari
2 miesiące temu
Beszczelni amerykanie niech ich rząd zapłaci za szpega
łapacz
2 miesiące temu
To USA musiałoby zapłacić światu biliony bilionów,tylko za samych szpiegów.
bDniKosz
Damian
2 miesiące temu
Teraz irański sędzia zasądzi 20 miliardów dolarów od USA za zabicie Sulejmaniego i będzie śmiesznie.
Jola
2 miesiące temu
A jaka będzie kwota za zabójstwo generała?
Najnowsze komentarze (127)
adwokat
2 miesiące temu
A sąd w Jemenie wydał wyrok śmierci na Trumpa i paru innych decydentów. No coż.... PRAWO trzeba szanować i przestrzegać.
5/1
2 miesiące temu
stosunek mocy po rozłożeniu na dane wychodzi dźwignia. 1/1 wiadomo
mb500
2 miesiące temu
w wyniku działania matematycznego wyszła wartość sama... rzeczywiście biorąc pod uwagę że głos do udziału to stosunek 1/1 dobre pytanie? 10/100 na odp 100
koń0,01
2 miesiące temu
może tylko iść do góry z tym że... pewnie nikt nigdy nie czytał tego pytania..
Aligator
2 miesiące temu
dokładnie tak się zaczyna myśleć na dużą literę... od niebieskiego wiadomo
Smuteczek
2 miesiące temu
Może i śmieszne, ale gorzka prawda jest jedna. USA to nadal wielka potęga, mająca w "niewolil" cały świat. Militarnie, technologicznie, kulturowo rządzą... wyśmiewać wyrok możecie, jasna sprawa... ale spojrzcie gdzie my żyjemy, co znaczy Polska... Nic... Nie potrafimy wysłać bezpiecznie samolotu z prezydentem a co tu mówić dalej.
tak to widze
2 miesiące temu
Brawo Iran.
Kim1
2 miesiące temu
A dlaczego nie np.10mld dolarów?? JANKESI postradali zmysły w tej SWOJEJ 😭 pysze IMPERIALISTY 😱
bDniKosr
Jan
2 miesiące temu
Korzystajmy z polskiego systemu płatności mobilnych. Nie dajmy się doić organizacjom kartowym.
Doić naiwnych
2 miesiące temu
My Polacy płacimy organizacjom kartowym. Ile w skali kraju?
Cenniki ...?
2 miesiące temu
Tak dalej być nie może, nie może być samowoli sędziów USA. Trzeba ustalić cenniki odszkodowań za ubitych szpiegów.
Agent
2 miesiące temu
Czynny agent wywiadu nie jeździ prywatnie na wycieczki do kraju, który jest w głębokim konflikcie z jego krajem. Kontrwywiad Iranu na pewno nie ma problemu ze zidentyfikowaniem agenta CIA. Yankesi są naprawdę zadufani w sobie i naiwni.
Trak
2 miesiące temu
Było tak , szef CIA zaproponował Levinowi sporą kasę za misję szpiegowską, czy pozyskanie szpiegów w Iranie, czy jakichś zamachowców, którzy obalą obecny rząd. Ale szef CIA zaznaczył, że w razie wpadki rząd USA nie przyzna się do Levina działającego z ramienia CIA. Levin pojechał więc na prywatną wycieczkę do Iranu, po czy wszelki słuch o nim zaginął, tak jak po wielu agentach wywiadu na świecie.Normalka w tej branży, zwłaszcza podczas nielegalnych wypraw agentów.
kiks
2 miesiące temu
Dobrze ,ze nie kazali zapłacić swojej nadwiślańskiej kolonii ( a co nie wolno ?), solidaruchy by na pewno lecieli z pieniędzmi w zębach....
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić