Jak prawidłowo zawiesić flagę Polski? O tych zasadach musisz pamiętać

6

Już wkrótce na wielu domach zawisną biało-czerwone flagi. Ma to oczywiście związek ze Świętem Niepodległości. Przed tym wyjątkowym dniem warto sobie przypomnieć, jak prawidłowo zawiesić flagę Polski.

Jak prawidłowo zawiesić flagę Polski? O tych zasadach musisz pamiętać
11 listopada w tym roku wypada w sobotę (pixabay.com)

Na wstępie warto przypomnieć o tym, że flaga różni się od barw narodowych tym, że ma określone proporcje. W Polsce jest to 5:8. Barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, jednak szerokość obu pasów musi być identyczna.

Przed wywieszeniem flagi należy zadbać o to, by była czysta. Nie może być też pomięta lub postrzępiona. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce jest umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 o do ściany budynku - czytamy w poradniku przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zapytaliśmy o ministra edukacji. Niektóre odpowiedzi mogą zaskoczyć

Flaga Polski w pionie: jak wieszać?

Drzewce na balkonie lub w oknie można również umieszczać w pozycji poziomej. "Zdarza się również, że flaga państwowa RP jest wywieszona pionowo na linie między domami. W takim przypadku barwa biała powinna być po lewej stronie dla patrzącego w kierunku północnym lub zachodnim" - podkreśla MSWiA.

Eksponując flagę lub barwy państwowe w pionie, kolor biały powinno się umieścić po lewej stronie dla patrzącego od frontu. Kiedy flaga państwowa mocowana jest w pionie do masztu, kolor biały, jako ważniejszy, odpowiadający bieli Orła Białego, powinien znajdować się przy maszcie - zauważa z kolei polska policja.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić