o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Jak szybko można zakazić się koronawirusem? Nowe wytyczne

11
Podziel się

Ile czasu potrzeba, aby zakazić się koronawirusem? Według najnowszych wytycznych Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zagrożenie stwarza nawet trwające ok. minutę spotkanie z chorym. Istotna jest bowiem skumulowana ekspozycja na wirusa, a nie czas trwania jednorazowego kontaktu z zakażonym.

Jak szybko można zakazić się koronawirusem? Nowe wytyczne
Naukowcy ujawniają, ile czasu potrzeba, by zakazić się koronawirusem (Getty Images)
bEDrsMJN

Osoby, które miały bliski kontakt z kimś, kto choruje na COVID-19, powinny przejść na kwarantannę. Do tej pory bliski kontakt definiowano jako przebywanie w obecności osoby zakażonej przez minimum 15 minut, w odległości 1,5 metra. Takie przepisy były rekomendowane przez WHO.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) opublikowały jednak nowe wytyczne. Zgodnie z nimi istotny jest nie czas trwania jednorazowego kontaktu z chorym, a skumulowana ekspozycja na koronawirusa. Oznacza to, że kwarantannie powinny poddać się osoby, które znajdowały się w odległości 1,5 m od osoby zakażonej łącznie przez 15 minut w ciągu doby.

bEDrsMJP

Koronawirus. Dlaczego CDC zmieniły wytyczne?

Nowe wytyczne powstały na podstawie przypadku strażnika więziennego z Vermont, który zakaził się koronawirusem po serii krótkich spotkań z osadzonymi. Z nagrań wideo, które prześledzili naukowcy, wynika, że podczas 8-godzinnej zmiany funkcjonariusz odbył 22 interakcje z 6 więźniami, u których następnego dnia stwierdzono COVID-19. Każde spotkanie trwało krócej niż minutę, a łącznie trwały one 17 minut. Badacze podkreślają, że jest to dowód na to, iż ryzykowne mogą być nawet krótkie, ale wielokrotne kontakty.

bEDrsMJV

Z raportu wynika, że więźniowie nie mieli żadnych objawów COVID-19, ale już zakażali. Badacze podkreślają, że 20-letni funkcjonariusz przestrzegał wszystkich zasad bezpieczeństwa - utrzymywał dystans, nosił maseczkę, rękawiczki i okulary ochronne. Z nagrań wynika jednak, że więźniowie nie zawsze stosowali się do wytycznych. Zazwyczaj zakładali maseczki dopiero wówczas, gdy strażnik się do nich zbliżał.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Rafał Trzaskowski wprost: system jest na krawędzi załamania

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDrsMKq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Koriba
11 miesięcy temu
Idąc tym tropem..caly świat powinien poddać się jednej wielkiej kwarantannie
Olo
11 miesięcy temu
Wszędzie ci naukowcy i eksperci
Sss
11 miesięcy temu
Nie wierzę. Mój znajomy zmarł na koronavirusa, a jego rodzina nawet nie zachorowała. 7 osób w jednym gospodarstwie. I jak to zrozumieć?
bEDrsMKr
Oli
11 miesięcy temu
Czyli maski nie działają. No ale to oczywiste bo byśmy epidemia nie mieli gdyby zaczęły działać.
xyz
11 miesięcy temu
Może to on ich pozarażał?
mariusz
11 miesięcy temu
Czyli wszyscy lekarze i pielęgniarki są zarażeni. Ciekawa logika
kwch
11 miesięcy temu
adacze podkreślają, że 20-letni funkcjonariusz przestrzegał wszystkich zasad bezpieczeństwa - utrzymywał dystans, nosił maseczkę, rękawiczki i okulary ochronne. Z nagrań wynika jednak, że więźniowie nie zawsze stosowali się do wytycznych. Zazwyczaj zakładali maseczki dopiero wówczas, gdy strażnik się do nich zbliżał... kurtyna, brawo.
olo
11 miesięcy temu
a ja już dawno ustaliłem p....ć to i cały system
Ewa
11 miesięcy temu
Bla bla bla ... codziennie nowe ustalenia , niedługo będzie można się zarazić przez telewizor 🤮
Alan Shearer
11 miesięcy temu
Zawsze się zastanawiam skąd oni wiedzą że zakaził się właśnie w więzieniu a nie wieczorem po pracy podczas pobytu w sklepie..
Xxx
11 miesięcy temu
A jak się więzień zaraził?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić