Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Jak szybko można zakazić się koronawirusem? Nowe wytyczne

11
Podziel się:

Ile czasu potrzeba, aby zakazić się koronawirusem? Według najnowszych wytycznych Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zagrożenie stwarza nawet trwające ok. minutę spotkanie z chorym. Istotna jest bowiem skumulowana ekspozycja na wirusa, a nie czas trwania jednorazowego kontaktu z zakażonym.

Jak szybko można zakazić się koronawirusem? Nowe wytyczne
Naukowcy ujawniają, ile czasu potrzeba, by zakazić się koronawirusem (Getty Images)

Osoby, które miały bliski kontakt z kimś, kto choruje na COVID-19, powinny przejść na kwarantannę. Do tej pory bliski kontakt definiowano jako przebywanie w obecności osoby zakażonej przez minimum 15 minut, w odległości 1,5 metra. Takie przepisy były rekomendowane przez WHO.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) opublikowały jednak nowe wytyczne. Zgodnie z nimi istotny jest nie czas trwania jednorazowego kontaktu z chorym, a skumulowana ekspozycja na koronawirusa. Oznacza to, że kwarantannie powinny poddać się osoby, które znajdowały się w odległości 1,5 m od osoby zakażonej łącznie przez 15 minut w ciągu doby.

Koronawirus. Dlaczego CDC zmieniły wytyczne?

Nowe wytyczne powstały na podstawie przypadku strażnika więziennego z Vermont, który zakaził się koronawirusem po serii krótkich spotkań z osadzonymi. Z nagrań wideo, które prześledzili naukowcy, wynika, że podczas 8-godzinnej zmiany funkcjonariusz odbył 22 interakcje z 6 więźniami, u których następnego dnia stwierdzono COVID-19. Każde spotkanie trwało krócej niż minutę, a łącznie trwały one 17 minut. Badacze podkreślają, że jest to dowód na to, iż ryzykowne mogą być nawet krótkie, ale wielokrotne kontakty.

Z raportu wynika, że więźniowie nie mieli żadnych objawów COVID-19, ale już zakażali. Badacze podkreślają, że 20-letni funkcjonariusz przestrzegał wszystkich zasad bezpieczeństwa - utrzymywał dystans, nosił maseczkę, rękawiczki i okulary ochronne. Z nagrań wynika jednak, że więźniowie nie zawsze stosowali się do wytycznych. Zazwyczaj zakładali maseczki dopiero wówczas, gdy strażnik się do nich zbliżał.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Rafał Trzaskowski wprost: system jest na krawędzi załamania

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Koriba
2 lata temu
Idąc tym tropem..caly świat powinien poddać się jednej wielkiej kwarantannie
Olo
2 lata temu
Wszędzie ci naukowcy i eksperci
Sss
2 lata temu
Nie wierzę. Mój znajomy zmarł na koronavirusa, a jego rodzina nawet nie zachorowała. 7 osób w jednym gospodarstwie. I jak to zrozumieć?
Oli
2 lata temu
Czyli maski nie działają. No ale to oczywiste bo byśmy epidemia nie mieli gdyby zaczęły działać.
xyz
2 lata temu
Może to on ich pozarażał?
mariusz
2 lata temu
Czyli wszyscy lekarze i pielęgniarki są zarażeni. Ciekawa logika
kwch
2 lata temu
adacze podkreślają, że 20-letni funkcjonariusz przestrzegał wszystkich zasad bezpieczeństwa - utrzymywał dystans, nosił maseczkę, rękawiczki i okulary ochronne. Z nagrań wynika jednak, że więźniowie nie zawsze stosowali się do wytycznych. Zazwyczaj zakładali maseczki dopiero wówczas, gdy strażnik się do nich zbliżał... kurtyna, brawo.
olo
2 lata temu
a ja już dawno ustaliłem p....ć to i cały system
Ewa
2 lata temu
Bla bla bla ... codziennie nowe ustalenia , niedługo będzie można się zarazić przez telewizor 🤮
Alan Shearer
2 lata temu
Zawsze się zastanawiam skąd oni wiedzą że zakaził się właśnie w więzieniu a nie wieczorem po pracy podczas pobytu w sklepie..
Xxx
2 lata temu
A jak się więzień zaraził?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić