aktualizacja 

Jego matka uciekała przed nazistami. Syn został skazany na karę śmierci

10

Internauci z zaciekawieniem przyglądają się sprawie Franka Atwooda. Skazany na śmierć więzień musi wybrać sposób egzekucji. Jedną z możliwości jest komora gazowa, co budzi ogromne kontrowersje w związku z żydowskimi korzeniami Amerykanina.

Jego matka uciekała przed nazistami. Syn został skazany na karę śmierci
Frank Atwood musi wybrać sposób, w jaki zostanie stracony (Arizona Department of Correction, Getty Images, Mike Fiala)

Atwood został skazany na śmierć w 1987 roku za zabójstwo ośmioletniej dziewczynki. Przez ostatnie 35 lat przesiedział jednak w celi w oczekiwaniu na wykonanie wyroku. Dni mordercy są już jednak policzone. Sąd Najwyższy zadecydował, że egzekucja skazanego zostanie przeprowadzona 8 czerwca bieżącego roku w stanie Arizona.

Zgodnie z prawem stanowym Frank Atwood musi wybrać sposób, w jaki zostanie stracony. Egzekucja może zostać przeprowadzona przy pomocy śmiertelnego zastrzyku lub morderca może trafić do komory gazowej, w której się udusi. Działanie drugiej metody porównywane jest do mordowania Żydów przez nazistów w obozach koncentracyjnych. Sprawa budzi ogromne emocje w świetle faktu, że matka skazanego była Żydówką, która uciekła do USA z Niemiec w 1937 roku.

Pomimo żydowskich korzeni Atwood został ochrzczony w greckim kościele prawosławnym. Jego pochodzenie wzmogło jednak dyskusje dot. egzekucji wśród środowisk żydowskich. Stracenie w komorze gazowej jest możliwe w siedmiu stanach USA, jednak metoda ta używana jest niezwykle rzadko. Po raz ostatni więzień skorzystał z tej możliwości w 1999 roku.

Zobacz także: Kaczyński o kryzysie gospodarczym. Dworczyk tłumaczy
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić