Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Jest oskarżany o zbrodnie wojenne. Dopadli go Polacy

94
Podziel się:

Funkcjonariusze z Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie zatrzymali byłego rzecznika Armii Wyzwolenia Kosowa i byłego przewodniczącego parlamentu Kosowa. Jakup Krasniqi, który jest oskarżony o zbrodnie wojenne, został przewieziony do Hagi.

Jest oskarżany o zbrodnie wojenne. Dopadli go Polacy
Jakup Krasniqi aresztowany przez polskich policjantów (Policja)

Jakup Krasniqi został zatrzymany przez polskich kontrterrorystów z FPU SWAT EULEX. Aresztowany mężczyzna w latach 2008-2014 był przewodniczącym Zgromadzenia Kosowa. Od września 2010 do lutego 2011 oraz ponownie od marca 2011 do kwietnia 2011 pełnił obowiązki prezydenta Kosowa.

Za co odpowie Jakup Krasniqi?

Krasniqi zostanie oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Stanie przed Trybunałem ds. zbrodni wojennych w Kosowie z siedzibą w Hadze. Instytucja sądzi za domniemane zbrodnie popełnione w latach 1999-2000 przez członków Armii Wyzwolenia Kosowa na mniejszościach etnicznych i przeciwnikach politycznych.

Polscy policjanci stanowią obecnie największą liczebnie grupę należącą do misji EULEX Kosowo. Komenda Główna Policji podkreśla, że "za profesjonalizm i zaangażowanie w działaniach polscy policjanci otrzymują bardzo wysokie oceny od władz misji".

Polski Kontyngent Policyjny w Kosowie realizuje zadania w zakresie rozwoju i wzmacniania wieloetnicznych służb policyjnych oraz wspomagania lokalnych organów odpowiedzialnych za zapewnienie przestrzegania prawa, bezpieczeństwa i porządku publicznego. W celu sprostania tym obowiązkom, zgodnie z porozumieniami zawartymi z misją EULEX, polska Policja wystawiła do służby jednostkę zdolną do realizacji zadań zarówno z zakresu kontroli tłumu i zamieszek (CRC – Crowd and Riot Control), oraz z zakresu specjalnej taktyki uzbrojenia (SWAT – Special Weapon and Tactics) - podaje polska policja.

Zobacz także: Policyjny pościg. Funkcjonariusze nagrali sceny jak z filmu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(94)
tygrys007
2 lata temu
W szkołach o profilu wojskowym powinien byc przedniot z sztuki walki karate i mma tak samo jest w rosji super ze mamy takich komandosów i policje szkoda ze nie ma ich więcej i nie mają lepszego sprzetu
NATO
2 lata temu
obroniło ludność przed czystkami etnicznymi dokonywanymi przez Serbów.
...
2 lata temu
Niech się Serbia odczepi od Kosowa.
NATO to
2 lata temu
nie Rosja. Nie bombardowało bezmyślnie nie licząc się z życiem ludzkim. Działania dyplomatyczne nie przyniosły skutku, więc przeprowadziliśmy operację militarną, która zatrzymała walki i czystki etniczne.
NATO musiało
2 lata temu
reagować. Rząd Jugosławii stosował represje wobec ludności cywilnej (Albańczyków). Nie zgadzał się na porozumienie.
wiadomo
2 lata temu
Kosowo jest albańskie.
salo
2 lata temu
do zenek W 1979 roku BND (niemiecki odpowiednik CIA) wysłał do Zagrzebia grupę tajnych agentów z misją: wesprzeć Franjo Tuđmana, rasistę aktywnie promującego etniczną nienawiść, który robił wszystko, co w jego mocy, żeby doprowadzić do rozpadu Jugosławii. Niemcy wspierały i finansowały tego chorwackiego Le Pena oraz wysyłały mu broń przed rozpoczęciem wojny. W jakim celu? Berlin nigdy nie uznał istnienia zjednoczonej Jugosławii, która dzielnie stawiała opór niemieckiej agresji podczas obydwu wojen światowych. Dzieląc po raz kolejny Jugosławię na małe, łatwe do kontrolowania państewka, Niemcy chciały zyskać kontrolę nad Bałkanami. Ich celem było stworzenie łatwej do opanowania strefy ekonomicznej, wyjętej spod zarządu lokalnych władz, aby eksportować tam niemieckie produkty oraz zdominować ten rynek zbytu, a także otworzyć strategiczny kanał dla ropy i gazu z Bliskiego Wschodu i Kaukazu. W 1992 roku bawarski minister spraw wewnętrznych ogłosił publicznie: „Helmut Kohl odniósł sukces tam, gdzie nie udało się to ani Cesarzowi Guillaume, ani Hitlerowi”. (zobacz porównanie map Jugosławii w roku 1941 i w 1991, Liar’s Poker, s. 68-69)
kolo57
2 lata temu
Zbrodnie wojenne w Kosowie popełniali zarówno Serbowie jak i Albańczycy z armii UCK.Albańczyków finansowały i uzbrajały państwa zachodnie jak Francja Niemcy ,W.Brytania i USA a NATO bombardowało ludność cywilną na terenie Serbii/zbombardowano min.ambasadę chinską w Belgradzie/.
kolo57
2 lata temu
Zbrodnie wojenne w Kosowie popełniali zarówno Serbowie jak i Albańczycy z armii UCK.Albańczyków finansowały i uzbrajały państwa zachodnie jak Francja Niemcy ,W.Brytania i USA a NATO bombardowało ludność cywilną na terenie Serbii/zbombardowano min.ambasadę chinską w Belgradzie/.
ggrgg
2 lata temu
Chwała żadna , ujęli Serbskiego Patriotę , wstyd mi za nich
Uzi
2 lata temu
Radzę posłuchać pewnego polskiego, byłego Legionisty, który był na misji na Bałkanach (można znaleźć na YT). Powiedział mu jeden z serbskich oficerów. Przyjeżdżacie tu ochraniać muzułmanów, a zobaczycie, że za parę lat będą wam w Europie łby urzynać i wtedy będziecie nas prosić o ochronę Paryża przed islamistami. Prorocze słowa???
santos
2 lata temu
Kompromitacja NATO! Slobodan Milosevic uniewinniony przez Trybunał Haski! Pośmiertnie... Trybunał nie uzyskał przekonania, jakoby Slobodan Miloszewić miał uzgodnić i wykonać plan czystki etnicznej na społeczności chorwackiej i muzułmańskiej na terytorium Serbii (…) Podobnych zamiarów nie poświadczają żadne dowody” - czytamy w oficjalnym dokumencie autorstwa sędziów Haskiego Trybunału Sprawiedliwości. Dlaczego media o tym milczą? Przede wszystkim to kompromitacja Sojuszu Północnoatlantyckiego, który z Milosevica uczynił wroga nr 1 na przełomie wieków. Serbski prezydent miał być wcieleniem zła i zagrożeniem dla całego "wolnego świata". Lista zarzutów wobec niego była niezwykle długa - oskarżenia ogniskowały się wokół rzekomego wspierania jednostek bośniackich Serbów, mających dokonywać czystek etnicznych na muzułmanach i Chorwatach. W trakcie trwania procesu Milosevic zmarł w bardzo kontrowersyjnych okolicznościach - przed śmiercią pisał list z prośbą o przyznanie mu rosyjskich lekarzy, gdyż podejrzewał, że jest podtruwany. Niestety jego podanie nie zostało pozytywnie rozpatrzone, a serbski ex-prezydent zmarł rzekomo na atak serca.
węglarz
2 lata temu
"zbrodnie popełnione na mniejszościach etnicznych" - w skrócie chodzi o to, że zarzynali Serbów, a ci w pewnym momencie nie wytrzymali i próbowali rozmawiać z nimi ich językiem.
tjeh pots
2 lata temu
Widzę, że polskie standardy noszenia maseczek zachowane zostały również za granicą, tak przez policjantów jak i zatrzymanego.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić