Aniela Siwek| 

Prezydent Kosowa oskarżony o zbrodnie wojenne

11

Prezydent Kosowa został oskarżony o zbrodnie wojenne przez międzynarodową prokuraturę w Hadze. Hashim Thaci wraz z dziewięcioma innymi osobami miał się dopuścić morderstw, tortur i wymuszeń.

Prezydent Kosowa oskarżony o zbrodnie wojenne
Prezydent Kosowa oskarżony o zbrodnie wojenne (Getty Images)

Hashim Thaci i dziewięć innych osób jest oskarżonych o zbrodnie wojenne. W trakcie wojny niepodległościowej Kosowa z Serbią w latach 1998-1999 mieli dopuścić się „prawie 100 morderstw, tortur i wymuszeń”. Ponadto dziesiątki osób zaginęły bez śladu.

Oskarżenia muszą zostać potwierdzone przed ogłoszeniem formalnych zarzutów. Hashim Thaci zaprzeczył wszystkim zarzutom.

Ofiarami mieli być głównie Serbowie i Albańczycy z Kosowa, którzy sprzeciwiali się działaniom prezydenta. Prokurator, który wniósł oskarżenie dodaje, że władze Kosowa regularnie próbują przeszkodzić w zbieraniu dowodów i utrudniają pracę śledczych.

Zobacz także: Andrzej Duda w USA. Minister Marcin Ociepa: opozycja spotkanie z Donaldem Trumpem ocenia językiem Kremla

Pierwsze oskarżenia padły już w 2007 roku. W 2010 roku opublikowano specjalny raport wykonany na polecenie Rady Europy. Wynikało z niego, że Thaci jeszcze jako lider Demokratycznej Partii Kosowa był zaangażowany w handel narkotykami i organami na przeszczepy. Wtedy stanowczo zaprzeczył zarzutom.

Hashim Thaci sprawuje władzę w Kosowie od końca wojny. W 2016 roku został prezydentem. Wojna z Serbią kosztowała życie 10 tys. osób i zakończyła się interwencją NATO. Do dziś Serbia nie uznaje niepodległości Kosowa.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić