Kamera w gnieździe. Niepokojące odkrycie

34

Z gniazda sokołów z Lublina zniknęła Wrotka oraz jej jaja. Obecnie gniazdo jest puste. Jak się okazuje, w tym roku Lublin nie doczeka się kolejnego pokolenia młodych sokołów. Prawdopodobnie doszło do otrucia samicy wysiadującej jaja.

Kamera w gnieździe. Niepokojące odkrycie
Dramat w gnieździe lubelskich sokołów. Nie ma samicy, nie ma też jaj (Facebook, Sokole OKO)

Lada dzień miało dojść do wyklucia się pierwszego sokolego pisklęcia, jednak z gniazda zniknęła Wrotka, lubelska sokolica, która wysiadywała w gnieździe cztery jaja.

Po tym jak samica zniknęła, wysiadywanie jaj przejął samiec. Jednak już wiadomo, że nie zdoła on przejąć roli obojga rodziców. Zapadła więc decyzja, że jaja zostaną zabrane z gniazda.

W sieci pojawił się również apel: "ZAGINĘŁA LUBELSKA SAMICA SOKOŁA WĘDROWNEGO WROTKA. Rozglądajcie się! Ptak jest zaobrączkowany, na niebieskiej obrączce numer 4AB. Sokoły są właśnie w końcowej fazie inkubacji jaj. Pierwszy termin klucia jutro. Nagłe zniknięcie samicy to strata lęgu. Kolejnego już w Lublinie lęgu tych rzadkich, cennych ptaków. JEŚLI ZAUWAŻYSZ RANNEGO, CHOREGO PTAKA, POWIADOM STRAŻ MIEJSKĄ ! DAJ ZNAĆ, CHOĆBY TUTAJ."

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Syn Justyny Steczkowskiej debiutuje na salonach! Mówi o show biznesie i swoich planach na przyszłość

Apel ten został opublikowany na profilu na Facebooku "Sokole OKO" - stronie poświęconej życiu sokołów w Polsce.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Samica nie pojawiła się w gnieździe od poniedziałkowego popołudnia. Musiało się więc stać coś nagłego, co spowodowało, że sokolica nie wróciła do wysiadywania jaj. Jej rolę przejął samiec, jednak musi on opuszczać gniazdo w celu posilenia się. Jego nieobecność może sprawić, że zarodki w jajach zamrą.

Zapadła decyzja, aby jaja wyjąć z gniazda i umieścić je w gnieździe innych sokołów. Dzisiaj przed godziną 8.00 jaja zostały wyjęte z budki lęgowej i zabezpieczone. Trafią do inkubatora, a następnie do innej pary sokołów.

Pierwsze sokole jajo w tym roku pojawiło się w gnieździe 9 marca, zaś kolejne 11, 13 i 16 marca. Ornitolodzy liczyli, że pierwsze pisklę miało pojawić się dzisiaj. Jest nadal nadzieja, że samica żyje, ale wszystko wskazuje na to, że mogło się z nią stać coś złego.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić