aktualizacja 

Kampania antyputinowska w Moskwie. Histeryczna reakcja władz

Od kilku dni na ulicach Moskwy pojawiają się billboardy z kodami QR. Po ich zeskanowaniu można uzyskać informacje m.in. o działaniach Władimira Putina i wojnie w Ukrainie. Władze miasta starają się walczyć z kampanią, którą przygotowali ludzie Nawalnego.

Kampania antyputinowska w Moskwie. Histeryczna reakcja władz
Uderzenie w Putina. Przejęli billboardy z kodami QR (Kreml)

Władze Moskwy zakazują umieszczania kodów QR na billboardach w związku z antyputinowską kampanią Nawalnego. Nawalny wezwał w czwartek swoich zwolenników, aby podczas wyborów, które odbędą się w dniach 15–17 marca, głosowali na dowolnego kandydata, a nie na Władimira Putina.

Kampania antyputinowska w Moskwie

Sojusznicy Aleksieja Nawalnego umieścili kody QR na miejskich billboardach, które umieszczono z okazji Nowego Roku. Po zeskanowaniu kodu można przejść do strony internetowej, która informuje o działaniach Władimira Putina i zachęca do tego, aby swój głos oddać na jego przeciwnika.

Według niezależnego serwisu informacyjnego Sota pracownicy miejscy natychmiast zdjęli billboardy. Władze miasta Moskwy rozesłały w czwartek 7 grudnia list do dystrybutorów reklam, w którym poinstruowali ich, aby "usunęli kody QR z billboardów".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Daniel Obajtek dotrzyma słowa? "Powiedział, że honor mu nie pozwoli"
Kody QR służące jako łącze internetowe zawierają różne informacje i są podatne na zmiany, co może naruszać federalną ustawę o reklamie – pisze Iwan Szubin, szef wydziału mediów Urzędu Miejskiego.

Szubin dodał, że w ostatnim czasie doszło do "ataków hakerskich" i "naruszenia witryn". Wcześniej kody QR z plakatów prowadziły do innej witryny promującej ogólnokrajowy konkurs plastyczny.

Według portalu Meduza kod prowadził do strony internetowej neputin.org poświęconej kampanii antyputinowskiej. Po akcji z billboardami Roskomnadzor, czyli rosyjski organ nadzorujący łączność i zasoby internetowe, zablokował dostęp do neputin.org. Rosjanie nadal mogą korzystać ze strony, ale za pośrednictwem VPN.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić