Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się dopiero za kilka dni, ale już dzisiaj, 22 kwietnia, a więc dzień po śmierci papieża, Watykan zwołał pierwszą kongregację generalną (spotkanie kardynałów poprzedzające konklawe). Rozpoczęła się o godz. 9.00. Zagraniczni kardynałowie nie kryją rozczarowania tą decyzją.
Kardynał Joseph Zen z Hongkongu, mający 93 lata, w zamieszczonym w mediach społecznościowych oświadczeniu dopytuje, jak starsi duchowni z odległych miejsc mają zdążyć na czas.
Czytaj także: Watykan podał przyczynę śmierci papieża Franciszka
"Kardynał Zen chciałby wiedzieć, dlaczego pierwsza sesja kongregacji generalnej musi rozpocząć się tak wcześnie" - napisał emerytowany biskup Hongkongu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak starcy z peryferii mają przybyć na czas? Jest uprzejme słowo (w liście Dziekana Kolegium Kardynalskiego) przypominające im, że nie są zobowiązani do uczestnictwa, ale czy mają do tego prawo: tak czy nie? - pyta kardynał Zen.
Czytaj także: Nie żyje papież Franciszek. Miał 88 lat
Kardynałowie wykluczeni z kongregacji
93-letni purpurat stał się głosem wielu rozczarowanych kardynałów. Portal Silere Non Possum podkreśla, że również kardynałowie z Ameryk i Afryki mogą nie zdążyć na spotkanie, co wzbudza uzasadnione wątpliwości.
W kongregacjach mogą uczestniczyć również kardynałowie, którzy nie biorą udziału w konklawe. Oczywiście - o ile zdążą na nie dotrzeć. Tak szybkie zwołanie pierwszej kongregacji w praktyce oznaczało wykluczenie z udziału niektórych purpuratów.
Podczas kongregacji zapadają ważne decyzje, m.in. odnośnie daty pogrzebu papieża. W przeszłości, po rezygnacji Benedykta XVI, kongregacje zaczynały się kilka dni później.
Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 10 na placu Świętego Piotra w Watykanie. Następnie Watykan zacznie przygotowywać się do konklawe, które rozpocznie się w pierwszej połowie maja.