aktualizacja 

Kiedy wypada Środa Popielcowa 2024? Czy to dzień wolny od pracy?

33

Coraz większymi krokami zbliża się Popielec. Czy Środa Popielcowa 2024 to dzień wolny od pracy i szkoły? Niektórzy Polacy zaczęli się nad tym zastanawiać. Rozwiewamy więc wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Kiedy wypada Środa Popielcowa 2024? Czy to dzień wolny od pracy?
Kiedy wypada Środa Popielcowa 2024? Czy to dzień wolny od pracy? (Pixabay)

Środa Popielcowa to bardzo ważne święto dla katolików. Właśnie ona rozpoczyna wielki post. W trakcie mszy świętej ksiądz posypuje popiołem głowy wiernych - robi to na znak pokoju.

Wszyscy, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania postu. W Środę Popielcową nie można jeść mięsa, a poza tym należy spożyć tylko jeden posiłek do syta i dwa skromniejsze.

Wielki post to czas wyjątkowej zadumy nad męką Zbawiciela, której towarzyszą akty pokutne. W Środę Popielcową i Wielki Piątek katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków w ciągu dnia do jednego do syta i dwóch lekkich. W całym okresie wielkiego postu nie należy brać udziału w zabawach i urządzać ich, czyli z tańcami i głośną muzyką. - przekazał w rozmowie z "Faktem" franciszkanin ojciec Jan Maria Szewek.

- Z tego powodu w tym okresie rzadziej udziela się ślubów, ponieważ młoda para musiałaby zrezygnować z wystawnego wesela. Zakaz zabaw wynika z przykazań kościelnych ustalonych przez Episkopat Polski i obowiązuje na terenie naszego kraju. Jeżeli przebywamy za granicą np. na wycieczce, obowiązują nas przykazania ustalone przez kościół miejscowy - dodał Szewek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Monika Richardson komentuje zmiany w TVP. Czy sama otrzymała propozycję powrotu?

Kiedy Popielec 2024?

Środa Popielcowa to święto ruchome, które przypada na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Co prawda nie jest to święto nakazane, ale Kościół zachęca do tego, by wziąć udział we mszy świętej. Tym razem Środa Popielcowa wypada 14 lutego 2024 roku, a więc w walentynki.

Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy. Poza tym lekcje w szkołach odbywają się zgodnie z planem.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić