Kiedy wypada Środa Popielcowa? Czy jest to dzień wolny?

27

Coraz większymi krokami zbliża się Środa Popielcowa 2023. Kiedy dokładnie obchodzić będziemy Popielec? Czy tego dnia trzeba iść do szkoły i pracy? Czym w ogóle jest Środa Popielcowa? Wyjaśniamy.

Kiedy wypada Środa Popielcowa? Czy jest to dzień wolny?
Kiedy wypada Środa Popielcowa? (Pixabay)

W Środę Popielcową zainaugurowany zostanie wielki post. W trakcie mszy świętej ksiądz będzie posypywać popiołem głowy wiernych. Czynione jest to na znak pokuty.

Katolicy, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do niejedzenia mięsa. Powinni też ograniczyć posiłki do jednego do syta i dwóch skromniejszych.

Wielki post to czas wyjątkowej zadumy nad męką Zbawiciela, której towarzyszą akty pokutne. W Środę Popielcową i Wielki Piątek katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków w ciągu dnia do jednego do syta i dwóch lekkich. W całym okresie wielkiego postu nie należy brać udziału w zabawach i urządzać ich, czyli z tańcami i głośną muzyką. Z tego powodu w tym okresie rzadziej udziela się ślubów, ponieważ młoda para musiałaby zrezygnować z wystawnego wesela. Zakaz zabaw wynika z przykazań kościelnych ustalonych przez Episkopat Polski i obowiązuje na terenie naszego kraju. Jeżeli przebywamy za granicą np. na wycieczce, obowiązują nas przykazania ustalone przez kościół miejscowy - powiedział "Faktowi" franciszkanin ojciec Jan Maria Szewek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile Polacy dają księdzu "do koperty"? "Niech za robotę się wezmą"

Środa Popielcowa to święto ruchome. Przypada 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Tym razem Popielec obchodzony będzie już 22 lutego.

Czy tego dnia trzeba iść do kościoła? Otóż nie, nie ma takiego obowiązku. Środa Popielcowa poza tym nie jest dniem wolnym od szkoły czy pracy.

Ile trwa wielki post?

Wielki post jest okresem pokuty. Ma on przygotować wiernych do najważniejszych świąt chrześcijańskich - Wielkanocy. Trwa 40 dni. Właśnie tak długo miała przebiegać pielgrzymka Jezusa po pustyni.

Wielki post zawsze rozpoczyna się w Środę Popielcową. Kończy się natomiast liturgią mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić