aktualizacja 

Konferencja Mateusza Morawieckiego. Padło ważne pytanie o sylwestra

28

W środę 30 grudnia odbyła się konferencja premiera RP. Mateusz Morawiecki nie wystąpił w pojedynkę – towarzyszył mu Sekretarz Stanu Paweł Szefernaker. W trakcie konferencji Morawiecki poruszył m.in. kwestię najbiedniejszych gmin i powiatów, dla których zapowiedział nowe zapomogi. Pojawiły się też pytania o sylwestra.

Konferencja Mateusza Morawieckiego. Padło ważne pytanie o sylwestra
Premier Mateusz Morawiecki (transmisja z konferencji)

Mateusz Morawiecki podkreślił konieczność dofinansowania rozwoju dawnych pegeerowskich wsi. Premier zapowiedział wsparcie dla takich miejscowości w wysokości 250 milionów złotych. Gminy mogą złożyć trzy wnioski o zapomogę – w wysokości minimum 50 tysięcy, a maksymalnie – 5 milionów złotych. Finansowanie odbędzie się w ramach Fundusz Inwestycji Lokalnych.

Fundusz Inwestycji Lokalnych – wsparcie dla najbiedniejszych gmin i powiatów

Paweł Szefernaker określi decyzję PiS "historyczną" i podkreślił, że to pierwsza taka inicjatywa skierowana do popegeerowskich wsi. Sekretarz Stanu uważa, że w ubiegłych latach istnienia III Rzeczpospolitej problemy najbiedniejszych gmin i powiatów były lekceważone przez ówczesny rząd.

Gminy będą miały 40 dni na złożenie wniosków. Szefernaker podkreślił, że rządowi najbardziej zależy na inwestycjach w celu rozwiązania najpoważniejszych problemów. Jako takie określił m.in. kwestie wskazane przez samych mieszkańców.

Jestem przekonany, że jest to pierwszy krok – ale nie ostatni – walki z tą nierównością, która miała miejsce w latach 80. i z którą mierzymy się do dzisiaj – podkreślił Paweł Szefernaker w trakcie konferencji.

W trakcie konferencji ze strony dziennikarzy padło pytanie o warunek powrotu dzieci do szkół. Mateusz Morawiecki przyznał, że niemożliwym jest zakładanie, w jakim kierunku rozwinie się pandemia COVID-19, opierając się na planie wykonywania szczepień. Premier podkreślił, że są już widoczne symptomy III fali koronawirusa i dlatego niemożliwym jest precyzyjne wskazanie, kiedy placówki oświatowe znowu zostaną otwarte.

Na koniec konferencji padło pytanie o obostrzenia, jakie mają obowiązywać w sylwestra i podstawę prawną do ich egzekwowania. Paweł Szefernaker wyjaśnił, że istnieje taki przepis, jednak to policyjny patrol będzie weryfikować i następnie decydować, czy zachowanie zatrzymanej osoby jest zgodne z obowiązującym nakazem, czy nie.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Kiedy zaszczepi się Mateusz Morawiecki? Padła deklaracja ws. zapisów
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić