Koniec marzeń Szymona Hołowni? "Nie powinien kandydować"

17

– Hołownia powinien wyciągnąć wnioski z eurowyborów i odpuścić, nie startować w wyborach prezydenckich – powiedział "Super Expressowi" Andrzej Halicki z KO. Podobne głosy, w związku z kiepskim wynikiem Trzeciej Drogi w wyborach do Parlamentu Europejskiego, słychać coraz częściej.

Koniec marzeń Szymona Hołowni? "Nie powinien kandydować"
Koniec marzeń Szymona Hołowni? "Nie powinien kandydować" (AKPA, Piętka Mieszko)

– Tak chciałbym być prezydentem – przyznał pod koniec ubiegłego roku w podkaście "Wybory Kobiet" marszałek Sejmu Szymon Hołownia, dodając: – Jestem też realistą i wiem, że nie muszę i nie ma też takiego imperatywu, że "jeżeli nie ja, to świat się zawali".

Hołownia podkreślił także, że z decyzją o kandydowaniu w wyborach prezydenckich musi się wstrzymać do listopada lub grudnia przyszłego roku. Na razie, po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, marszałek Sejmu słyszy niezbyt życzliwe mu "podpowiedzi" od kolegów z koalicji rządzącej, którzy przekonują, że powinien porzucić marzenia o prezydenturze.

Podczas gdy Konfederację okrzyknięto "czarnym koniem" wyborów do PE, w kontekście Trzeciej Drogi mówiło się raczej o spektakularnej porażce. Koalicja Polski 2050 i PSL-u, otrzymała 6,9 proc. głosów, co przełożyło się na trzy mandaty. Politykom Trzeciej Drogi trudno było ukryć rozczarowanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kwaśniewski: jedna sprawa może być czynnikiem rozsadzający rząd

Halicki: "Hołownia nie powinien startować"

Zdaniem europosła Andrzeja Halickiego z KO, wyniki wyborów do PE powinny być sygnałem ostrzegawczym dla lidera Polski 2050.

Rafał Trzaskowski powinien być wspólnym kandydatem całej koalicji rządzącej w wyborach prezydenckich. Na pewno wynik byłby lepszy niż rozdrabnianie się i wystawianie w tych wyborach jeszcze Szymona Hołowni, czy kogoś z Lewicy. Hołownia powinien wyciągnąć wnioski z eurowyborów i odpuścić, nie startować w wyborach prezydenckich – powiedział "Super Expressowi" Andrzej Halicki.

– Cały obóz demokratyczny powinien poprzeć Rafała Trzaskowskiego jako wspólnego kandydata – podkreślił europoseł.

Wcześniej podobną opinię wygłosił również Mariusz Witczak, poseł KO. I w jego ocenie wspólne poparcie dla Rafała Trzaskowskiego byłoby dobrym rozwiązaniem.

Złudzeń nie ma natomiast politolog prof. Kazimierz Kik, który uważa, że Hołownia nie posłucha kolegów z koalicji. – Szymon Hołownia ma dużą wiarę w swoje siły. To jest jego siła napędowa, z którą wszedł do polityki i on z kandydowania nie zrezygnuje – ocenił ekspert w rozmowie z "Super Expressem". Jego zdaniem Hołownia jest inteligentnym politykiem, któremu brakuje jednak profesjonalizmu.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić