Jak będzie wyglądać głosowanie? Wyjaśniamy 22 poprawki, które przyjął Sejm

2

Sejm przyjął 22 poprawki do ustawy o tegorocznych wyborach prezydenckich. W świetle ustawy w 2020 r. głosowanie będzie odbywać się na dwa sposoby. Można będzie głosować w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego.

Można będzie głosować w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego
Można będzie głosować w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego (Getty Images)

W poniedziałek 11 maja PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. We wtorek 12 maja posłowie złożyli poprawki, wieczorem odbyło się głosowanie. Sejm przyjął 22 poprawki do ustawy o tegorocznych wyborach prezydenckich (21 autorstwa PiS, 1 - Lewicy).

Sejm przyjął 22 poprawki do ustawy o tegorocznych wyborach prezydenckich

Najważniejsze zmiany do ustawy o tegorocznych wyborach prezydenckich dotyczą możliwości głosowania również w lokalach wyborczych. Uchwalona 6 kwietnia ustawa o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich 2020 zakłada, że głosowanie będzie odbywać się wyłącznie w formie korespondencyjnej. Teraz to zmieniono. Wprowadzono zapis, że "wyborca może głosować korespondencyjnie". Głosowanie korespondencyjne - zasady

Głosowanie korespondencyjne - zasady

Aby wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich 2020 należy powiadomić komisarza wyborczego za pośrednictwem urzędu gminy, najpóźniej 12 dni przed wyborami (przy czym czas na to zgłoszenie nie może być krótszy niż 5 dni roboczych), a w przypadku wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – do 2 dnia przed dniem wyborów.

Wyborca, który zgłosił chęć wzięcia skorzystania z możliwości głosowania korespondencyjnego, z urzędu gminy (nie później niż 5 dni przed dniem wyborów) otrzyma pakiet wyborczy. Będzie on wysyłany w formie przesyłki poleconej, ale wyborca może go również odebrać osobiście w urzędzie gminy.

Z granicą będzie można głosować korespondencyjnie tylko w tych państwach, gdzie jest możliwość organizacji wyborów w takiej formie. Za granicą wyborca musi chęć głosowania korespondencyjnego konsulowi do 12 dnia przed dniem wyborów.

Poprawki do ustawy o tegorocznych wyborach prezydenckich - najważniejsze zmiany

  • na terenie każdej gminy Poczta Polska zapewni odpowiednią liczbę nadawczych skrzynek
  • Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć o ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej w ciągu 21 dni od dnia podania wyników wyborów do publicznej wiadomości przez PKW
  • marszałek Sejmu może zmienić termin wykonania czynności wyborczych po zaciągnięciu opinii ministra zdrowia i PKW
  • minister zdrowia, jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie tego wymagać, może zarządzić głosowanie korespondencyjne, nie później niż 7 dni przed dniem wyborów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić