Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Koronawirus. Całkowita blokada! Belgia ogłasza lockdown

99

Alexander De Croo ogłosił, że w kraju zostanie wprowadzony lockdown. Premier Belgii uzasadnił decyzję rosnącą liczbą przypadków koronawirusa. Sytuacja stała się na tyle dramatyczna, że rząd uznał całkowitą blokadę za jedyne możliwe rozwiązanie.

Koronawirus. Całkowita blokada! Belgia ogłasza lockdown
Premier Belgii ogłosił w piątek lockdown. (EPA)

Decyzja o lockdownie została ogłoszona w piątek 30 października w trakcie konferencji prasowej. Alexander De Croo przyznał publicznie, że Belgia znalazła się w wielkim niebezpieczeństwie.

Przez ostatnie dni w kraju odnotowano rekordową liczbę zachorowań na COVID-19. Tylko w ciągu ostatniej doby koronawirusem zaraziło się – za Worldometers.info – 23 921 mieszkańców Belgii.

Nasz kraj znajduje się w stanie zagrożenia sanitarnego. Presja jest ogromna, co niewątpliwie zauważyliście w ostatnich dniach – powiedział Alexander De Croo na konferencji prasowej, cytowany przez "Brussels Times".

Koronawirus w Europie. Belgia wprowadza lockdown

Rząd uznał, że jedynym możliwym wyjściem z sytuacji jest wprowadzenie lockdownu. Jak wyjaśnił premier Belgii, w innym wypadku może dojść do przeciążenia systemu opieki zdrowotnej.

W tej chwili jest tylko jeden wybór, a mianowicie wszyscy powinniśmy wspierać nasz sektor opieki tak bardzo, jak to tylko możliwe. Musimy jak najbardziej ograniczyć nasze kontakty fizyczne – apelował do mieszkańców Belgii premier.
Zobacz także: Zobacz też: Lockdown nie rozwiąże problemu. Ekspert ma inny pomysł

Mieszkańcom Belgii nie wolno przyjmować w domu gości z wyjątkiem jednego "kontaktu do przytulania". W przypadku osób samotnych ta liczba wzrasta do dwóch "kontaktów". W spotkaniach w plenerze mogą brać udział maksymalnie czterej uczestnicy i to pod warunkiem, że założą maseczki ochronne oraz zachowają dystans społeczny.

Sklepy oferujące produkty, bez których na co dzień można się obyć, zostaną zamknięte. Nastąpi także przedłużenie ferii jesiennych – uczniowie wrócą do szkół dopiero 15 listopada. Pracownicy będą zobowiązani do wykonywania swoich obowiązków zdalnie, a jeśli to możliwe, także osłaniania ust i nosa oraz zachowywania odstępu.

Hotele mogą pozostać otwarte pod warunkiem, że będą serwować gościom jedzenie do pokoju. Bary oraz restauracje w takich obiektach zostaną zamknięte, podobnie jak wszystkie salony kosmetyczne oraz zakłady fryzjerskie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić