Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Maseczki w samochodzie. Zmiana przepisów obowiązujących wiosną

136

Od połowy kwietnia zakładanie maseczki w trakcie jazdy samochodem stanowiło obowiązek zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Zrezygnować z osłaniania ust i nosa mogły jedynie osoby mieszkające razem lub podróżujące z małymi dziećmi. Teraz Rada Ministrów zmieniła zdanie.

Maseczki w samochodzie. Zmiana przepisów obowiązujących wiosną
Czy podczas jazdy samochodem należy zasłaniać usta i nos? (Getty Images, MarioGuti)

W drugiej połowie października członkowie Rady Ministrów zdecydowali się zaktualizować przepisy dotyczące noszenia maseczek. Zgodnie z dotychczasowymi jeśli w aucie znajdował się ktoś, z kim nie mieszkaliśmy – np. koleżanka z pracy – to wszyscy musieli osłaniać usta i nos.

Noszenie maseczki w samochodzie jest obowiązkowe?

Jak informuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, obecnie nie obowiązuje obowiązek zasłaniania ust i nosa w trakcie jazdy samochodem. Wolne od noszenia maseczki są zarówno osoby mieszkające razem, jak i niespokrewnione lub nieprowadzące wspólnego gospodarstwa domowego.

Zgodnie z przepisami osoby jadące samochodem nie muszą mieć masek, nawet jeśli nie jest to rodzina. Usunęliśmy fragment dotyczący nakazu w paragrafie 27 ust.1 pkt 1 i zmieniliśmy paragraf 27, ust 3 pkt 1 na wyłączenie obowiązku. Zostało to zmienione dlatego, żeby nie było żadnych wątpliwości interpretacyjnych życiowych sytuacji – wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz ("moto.pl").

Mimo złagodzenia przepisów odnośnie noszenia maseczki w samochodzie, pozostałe restrykcje nadal obowiązują. Jeśli zapomnimy o jej założeniu poza domem – zarówno w żółtej, jak i czerwonej strefie – narażamy się nie tylko na zarażenie koronawirusem, lecz także na mandat w wysokości minimum 500 złotych.

Zobacz także: Zobacz też: Szpitale polowe w senatoriach? Prof. Andrzej Matyja o walce z koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić