Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Ludzie uciekają z miast. Lockdown we Francji

151

W piątek 30 października na terenie całej Francji wprowadzono lockdown. To konsekwencja rosnącej liczby zarażeń koronawirusem. Na kilka godzin przed rozpoczęciem "narodowej kwarantanny" na ulicach Paryża zapanował wzmożony ruch.

Ludzie uciekają z miast. Lockdown we Francji
Na ulicach Paryża zapanował wzmożony ruch (Twitter.com)

To drugi lockdown we Francji od początku pandemii. Mieszkańcy są zmuszeni pozostać w domach i wychodzić tylko jeśli to konieczne – np. do pracy lub po niezbędne zakupy. Emmanuel Macron ostrzegł, że druga fala koronawirusa wkrótce okaże się większym wyzwaniem niż pierwsza.

Francja – lockdown. W Paryżu rekordowy ruch uliczny

Na ulicach Paryża w czwartek panowały rekordowe korki. W regionie Île-de-France, w skład którego wchodzi także stolica Francji, wystąpiły zatory ciągnące się przez około 700 kilometrów.

Według ustaleń BBC powodem wzmożonego ruchu był masowy wyjazd mieszkańców Paryża do mniejszych miejscowości. Osoby, które mogą sobie na to pozwolić, wolą spędzić lockdown w swoich wiejskich domkach niż w ciasnych mieszkaniach w wieżowcach.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W gronie wyjeżdżających znalazła się m.in. 24-letnia Anna. Kobieta przyznała w rozmowie z  Le Figaro, że wspólnie z bliskimi wyjeżdża do ich drugiego domu w Bernay w północnej Francji. Decyzję uzasadniła dobrymi warunkami, jakie panują na wsi.

Pierwszy lockdown był wyzwaniem dla psychiki, ale w Bernay powietrze jest czystsze, tam możemy odetchnąć i poczuć się wolni – wyjaśniła Anna w wywiadzie dla Le Figaro.

Zachowanie paryżan wzbudza dezaprobatę władz, apelujących do mieszkańców stolicy o pozostanie w domach. Jak argumentują, wśród wyjeżdżających jest wielu bezobjawowych nosicieli, zarażających koronawirusem osoby z miejscowości, do których się przenoszą.

Prosimy ludzi, aby zostali w domach, a paryżan, aby zostali w Paryżu. Jeśli z Paryża wyjedzie 4 tysiące ludzi, a jedna trzecia z nich będzie zarażona, nie zdając sobie z tego sprawy, oczywiście istnieje ryzyko szybkiego rozprzestrzenienia się pandemii – apeluje do paryżan redakcja lokalnej gazety Sud Ouest.
Zobacz także: Zobacz też: Tak wyglądałby całkowity lockdown. Decyzja zapadnie w piątek
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić