Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus: dyrektor ONZ wzywa do ochrony kobiet w trakcie kwarantanny

46

Antonio Guterres zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo, które grozi kobietom i dziewczynkom w związku z pandemią COVID-19. Sekretarz generalny ONZ zaapelował do przedstawicieli państw, aby podjęli kroki w kierunku zapobiegania przemocy domowej.

Koronawirus: dyrektor ONZ wzywa do ochrony kobiet w trakcie kwarantanny
(Getty Images, EuropaNewswire/Gado)

Sekretarz generalny ONZ poprosił, aby rządzący zwrócili szczególną uwagę na sytuację kobiet. Guterres powołał się na najnowsze statystyki dotyczące przemocy domowej w krajach dotkniętych COVID-19.

Koronawirus: jak pandemia COVID-19 wpływa na bezpieczeństwo kobiet?

Jak podaje "Times LIVE" liczba przypadków przemocy domowej wzrosła we Francji o jedną trzecią. Z kolei internauci z Australii o 75 proc. częściej niż przed wprowadzeniem ograniczeń odwiedzają strony, które oferują pomoc w podobnych przypadkach.

Podobne tendencje zauważono również w Indiach. Zgodnie z danymi Krajowej Komisji ds. Kobiet liczba przypadków przemocy domowej wobec kobiet wzrosła aż dwukrotnie już w ciągu pierwszego tygodnia od wprowadzenia przez rząd ograniczeń.

Zobacz także: Zobacz też: Ile żyje <a href="https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus">koronawirus</a>. Naukowcy zbadali różne powierzchnie

Antonio Guterres zaproponował kilka rozwiązań. Zdaniem generalnego sekretarza w aptekach i sklepach spożywczych powinny zostać umieszczone specjalne systemy ostrzegania. Ofiary przemocy mogłyby z nich skorzystać, aby w bezpieczny sposób poprosić o pomoc, jednocześnie nie zwracając na siebie uwagi sprawców ich cierpień.

Na wiele kobiet i dziewcząt największe zagrożenie czeka tam, gdzie powinny być najbezpieczniejsze. We własnych domach. [...] Razem możemy i musimy zapobiec przemocy wszędzie, od stref wojennych po domy [...] – cytuje sekretarza generalnego "Times LIVE".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić