o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ABA
|

Unosi się w powietrzu. Wstrząsające odkrycie nad Oceanem Atlantyckim

149
Podziel się

Izraelscy badacze odkryli, że mikroplastik znajduje się nie tylko w morzach i oceanach, ale także w atmosferze nad nimi. Może być przenoszony przez wiatr. Naukowcy wciąż starają się odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo jest szkodliwy.

Unosi się w powietrzu. Wstrząsające odkrycie nad Oceanem Atlantyckim
(Getty Images)
bDZVHQER

Izraelscy naukowcy odkryli, że nad oceanami przez wiele dni mogą unosić się drobiny mikroplastiku. W ostatnim czasie jest to właśnie mikroplastik jest największym zagrożeniem, ponieważ ze względu na swoją wielkość przenika do miejsc pozornie niedostępnych.

Mikroplastik nad oceanem

Kilka badań wykazało mikroplastik w atmosferze tuż nad wodą u wybrzeży mórz. Jednak byliśmy zaskoczeni, kiedy znaleźliśmy sporą jego ilość nad pozornie nieskazitelną wodą - powiedział dr Miri Trainic z wydziału nauk o Ziemi w izraelskim instytucie.
bDZVHQET

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Communications Earth and Environment". Zespół z Weizmann Institute of Science odkrył, że mikroplastik przenoszy przez wiatr może przenikać do kolejnych ogniw łańcucha pokarmowego, a w konsekwencji poważnie oddziaływać na ludzkie życie i zdrowie.

Zobacz także: Plastikowy śnieg. Wstrząsające odkrycie naukowców

Mikroplastik od dawna jest obecny w oceanie. Najnowsze pomiary Atlantyku odnalazły od 12 do 21 mln ton mikroskopijnych cząstek tworzyw sztucznych. Pomiary wykonano na ok. 5 proc. powierzchni oceanu co oznacza, że w całym Atlantyku jest ich ok. 200 mln ton.

bDZVHQEZ

Wcześniejsze badania przewidywały, że w ciągu 65 lat, od 1950 do 2015 r., do Atlantyku dostanie się łącznie od 17 do 47 mln ton tworzyw sztucznych. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej. Mikroplastik jest obecny już niemal wszędzie.

Naszym kluczowym odkryciem jest to, że w górnym Atlantyku znajduje się bardzo dużo mikrocząsteczek. Ilość plastiku była wcześniej znacznie niedoszacowana. Musimy odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące skutków działania tego plastiku, m.in. czy szkodzi on życiu w oceanach – powiedziała dla "Guardiana" Katsiaryna Pabortsava z brytyjskiego National Oceanography Centre.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZVHQFu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(149)
Arek
2 miesiące temu
,, jest to właśnie mikroplastik jest największym "... Jest , jest ABA gdzie stylistyka ?!!!
Darek
4 miesiące temu
WSZYSTKIE PRODUKTY MAJĄ ODPADY, KTÓRYCH UTYLIZOWANIE JEST DROŻSZE NIŻ PRODUKCJA WYROBU!.. GŁÓWNYM ZAGROŻENIEM DLA WSZYSTKIEGO, DLA EKOSYSTEMU JEST CYWILIZOWANY CZŁOWIEK, ISTOTA ROZUMNA ALE BEZMYŚLNA!!.. LUDZIE MAJĄ NA WSZYSTKO SPOSÓB, NA NISZCZENIE, TRUCIE, DEWASTOWANIE TYLKO NIE NA TO CO TRZEBA!!..
Tomas
4 miesiące temu
Co za bzdura.... a jak wejść z takimi profesorami to po niewygodnych argumentach też naukowych szybko pytają o wykształcenie i odpowiadają że jak zrobię specjalizację w tym kierunku to wtedy będę mógł z nimi polemizować. Bzdura jeszcze raz mówię. A kit to każdy profesor może wcisnąć dla poparcia swojej tezy naukowej inkasując za to parę baniek od sponsora.
bDZVHQFv
Lili
4 miesiące temu
Czastki mikroplastiku od wielu lat rozpylane są razem z inna szkodliwą chemią przez specjalnie samoloty, czyli chemtrails.
Czesiek
4 miesiące temu
Wrócić do szkła i papieru!!!!
Rozzalona
4 miesiące temu
Mydlenie oczu pandemią, wirus był i zawsze będzie, tylko ,ze my ludzie tracimy środki do życia,to się nie liczy ,bo owszem firmy dostają jakieś dofinansowanie ,ZNIKOME aby przetrwać ale ja kelnerka i mój maż kucharz ,zostaliśmy na lodzie.Oczywiscie mamy powrót do firmy jak tylko nasz wspaniały zadecyduje ,ze jednak w restauracjj ludzie nie sa bardziej narażeni na zachorowanie niż na przykład dyskontach typu lidl biedronka.a dzieci na utrzymaniu mamy ,i za chwikle ktos zarzuci ze patologia,bo narzekamy , ale my fizyczmie nie mamy gdzie pracować .Przykre ,ludzie maja cieżko tylko nie PIS I KURSKI ONI MILIARDY BIORĄ
Patrz
4 miesiące temu
Izraelczycy, Żydzi odkryli hakt stać się właścicielami Polski. Wszystkie lokdauny prowadzą do UPADKU przedsiębiorców, Żydzi już zacierają ręce i czekają aby za bezcen wykupić własności Polaków. Czy polskojęzyczny rząd im nie pomaga????
kkk11
4 miesiące temu
jakoś za komuny mogliśmy używać skalnych opakowań zwrotnych, dziś nawet jak cos jest w szkle to bez zwrotne ,przeważnie pakowano produkty w papier, używano siatek buty to były ze skóry a ubrania z lnu bawełny i zżyliśmy zdrowo, nie było tak kolorowe, wygodne ale zdrowe i nie szkodziło tak jak obecnie
Koma
4 miesiące temu
Cywilizacyjne wygody do przodu, ludzka przyszłość do tyłu. A już najbardziej wkurzają mnie te paniuchny celebrytki, co to nawołują do życia ekologicznego, a same przewalają tony ciuchów i butów i torebek. 😤😤😤😤
HEJ
4 miesiące temu
DOPIERO ODKRYLI TO PRZECIEZ NORMALNE MIKRODROBINKI Z WIATREM UNOSZA SIĘ I TO WSZYSTKO CO W WODACH JEST , FEKALIA , CHEMIA, ITD-- TEZ MI ZASKOCZENIE --PRZEPROWADŹCIE U SIEBIE W DOMU BADANIE , --WLEJCIE PREFUMY DO WODY I WENTULATOREM ZRÓBCIE WIATR --PO CHWILI PACHNIEĆ BEDZIE W CAŁYM POKOJU --jakie to proste !
heh
4 miesiące temu
Katsiaryna? ryli? Katsiaryna? " powiedziała dla "Guardiana" Katsiaryna Pabortsava"
heh
4 miesiące temu
Co to jest górny Atlantyk i co Izraelscy badacze robią na "górnym Atlantyku", przecież to daleko od ich domu? "Izraelscy badacze odkryli, " ... "że w górnym Atlantyku znajduje się bardzo dużo mikrocząsteczek."
heh
4 miesiące temu
Co to jest górny Atlantyk i co Izraelscy badacze robią na "górnym Atlantyku", przecież to daleko od ich domu? "Izraelscy badacze odkryli, " ... "że w górnym Atlantyku znajduje się bardzo dużo mikrocząsteczek."
bDZVHQFn
and
4 miesiące temu
No i fajnie.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić