Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Koronawirus. Zebrał się sztab kryzysowy. "Sytuacja jest bardzo poważna"

100
Podziel się

W sobotę 20 marca odbyła się konferencja z udziałem Adama Niedzielskiego i Michała Dworczyka. W trakcie spotkania ministrowie przedstawili dziennikarzom ustalenia, jakie poczyniono na zebraniu sztabu kryzysowego. – Sytuacja jest bardzo poważna – oświadczył Niedzielski.

Koronawirus. Zebrał się sztab kryzysowy. "Sytuacja jest bardzo poważna"
Minister Adam Niedzielski zaczął konferencję od apelu do Polaków o bardzo poważne traktowanie obostrzeń i odpowiedzialne podejście do najbliższych tygodni. (PAP)
bEUkBGPV

Jako pierwszy głos zabrał Adam Niedzielski. Minister zaczął od apelu do polskiego społeczeństwa o zachowywanie szczególnej ostrożności, ostrzegając, ze na przestrzeni ostatniego tygodnia doszło do przyspieszenia pandemii koronawirusa. Jak podkreślił, jest ono spowodowane przede wszystkim pojawieniu się w kraju bardziej zaraźliwego wariantu brytyjskiego.

Sytuacja jest bardzo poważna. To jest moment na głęboką refleksję nad bezpieczeństwem naszych bliskich. Apeluję o rozwagę, o bardzo odpowiedzialne podejście do najbliższych tygodni – podkreślił.
bEUkBGPX

Jednocześnie Adam Niedzielski zauważył, że poprawiła się sytuacja w województwie warmińsko-mazurskim. Wyraził opinię, że doszło do tego w konsekwencji wprowadzenia w tym regionie obostrzeń, których skutki zaczęły być już widoczne w statystykach zachorowań.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus zepsuje Wielkanoc. To więcej niż pewne. "Będą teleświęta"

Niedzielski oświadczył także, że jest "oburzony" publikacją "jednego z dzienników", który opisywał rzekome zagrożenie wynikające ze szczepień preparatem Astra Zeneca. Zaapelował do dziennikarzy, aby stanowczo potępili podobną "nieodpowiedzialność".

bEUkBGQd
Jestem oburzony publikacją jednego z dzienników, który sugeruje niebezpieczeństwo szczepienia preparatem AstraZeneca. Takie standardy moim zdaniem są nie do zaakceptowania. To zachowanie godne potępienia – oświadczył Adam Niedzielski.

Stanowisko Adama Niedzielskiego poparł również Michał Dworczyk, podkreślając pozytywne zaopiniowanie szczepionki przez organy Unii Europejskiej. Dworczyk mówił o "panice" i "histerii". Stwierdził, że o kilkadziesiąt procent spadła liczba osób rejestrujących się na szczepienia, a kolejne kilkadziesiąt proc. odwołało już umówione spotkania.

Zalecenia Europejskiej Agencji Leków dotyczące szczepionki AstraZeneca złagodziły sytuację, ale skutki negatywnych doniesień widzimy także w Polsce. Wzrosła liczba osób, które odmówiły szczepienia preparatem AstraZeneca. Nie było żadnych przesłanek ze strony lekarzy, naukowców i instytucji, by wstrzymać szczepienia – podkreślił Michał Dworczyk.
bEUkBGQe

Michał Dworczyk zapowiedział, że od nowego tygodnia rozpocznie się rejestracja dla kolejnych grup wiekowych. Zachęcił również Polaków, aby korzystali z tej możliwości i zapisywali się na szczepienia.

Adam Niedzielski odniósł się także do demonstracji przeciwko obostrzeniom, jaka miała miejsce tego dnia w Warszawie. Podkreślił, że zgromadzenie było nie tylko nielegalne, ale przede wszystkim – nieodpowiedzialne. Powiadomił, że w trakcie zebrania sztabu kryzysowego podjęto decyzję o wprowadzeniu polityki "zero tolerancji" dla osób migających się od np. prawidłowego noszenia maseczki ochronnej. Do egzekwowania obostrzeń zostanie zaangażowana również policja.

To skandaliczna sytuacja i stwierdziliśmy, że będziemy stosować zasadę "zero tolerancji" – zapowiedział Adam Niedzielski.
bEUkBGQf

Michał Dworczyk potwierdził, że przedsiębiorcy będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie ze strony władz Polski. Zachęcił osoby zainteresowane takim dofinansowaniem, aby na bieżąco sprawdzały rządowe strony internetowe, gdzie są publikowane aktualne informacje.

Adam Niedzielski podał, że obecnie rząd Polski realizuje plan zorganizowania dodatkowych 8 tysięcy łóżek dla pacjentów. Obecnie na terenie kraju działa 25 szpitali tymczasowych, jednak Ministerstwo Zdrowia planuje regularnie uruchamiać kolejne takie obiekty.

Minister Dworczyk poinformował, że osoby, które nie zgłosiły się na umówiony wcześniej termin, będą musiały czekać na szczepienia pozostałej części populacji. Jak uzasadnił, taki system wynika z – jak określił – "histerii" spowodowanej publikacjami o rzekomym złym wpływie szczepionki Astra Zeneca na zdrowie. Podał również, że obecnie zaszczepionych jest już 5 milionów Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUkBGQy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(100)
czytelnik
6 dni temu
Poważna sytuacja? To chyba z chorymi głowami rządzących jest poważna sytuacja.
Emila
9 miesięcy temu
Mam pytanie i cały czas mnie to zastanawia lekarze nie chcą leczyć ludzi w przychodniach bo jest korona Ok może jest zagrożenie nie wnikam. Nauczyciele są szczepienia odrazu chociaż nauczają zdalnie w domu. Ogonie ja pracuje w sklepie spożywczym i dużo ludzi przychodzi niewiem czy są zdrowi czy nie powinni być szczepienia ludzi pierwsi którzy pracują w sklepach bo są nararzeni najgorzej i mają też rodzinne. Powinno być tak że pierwsi powinni być szczepieni ludzi którzy pracuje w sklepach spożywczych żeby ludzie mieli co jesc
?????
9 miesięcy temu
To chyba minister choroby a nie zdrowia.
bEUkBGQz
Dratewka
9 miesięcy temu
To prawda że nadmiar pieniędzy gubi człowieka
mójnik
9 miesięcy temu
jak ludzie codziennie imprezują w domach i grupują się pod klatkami schodowymi na papierosa to co się dziwić że w darze przekazują sobie wirusa
Sidematic
9 miesięcy temu
Niedzielski to typ, który został wyrzucony wcześnie z dwóch ministerstw BO SIE DO NICZEGO NIE NADAWAŁ!!!
Ciekaw
9 miesięcy temu
Jaką szczepionką zaszczepiono krótkonogiego Jarosława?
smok mlekovit
9 miesięcy temu
A pani Ela z telewizji zmieniła świeże owoce na konfitury i wcale nie ma zamiaru się szczepić. Z goframi i dużym kubkiem gorącego mleka są pysznym posiłkiem na śniadanie-polecam.
Aleksander
9 miesięcy temu
Szalony minister do siania paniki.
Koronaświrus
9 miesięcy temu
To by było nawet śmieszne, gdyby nie było takie poważne
ratownikmedyc
9 miesięcy temu
obaj mają krew na rekach
wolny
9 miesięcy temu
niedzielski - zapamiętaj sobie raz na zawsze , że każdy wolny człowiek chodzi bez niewolniczej maski symbolu uległości i posłuszeństwa
autoch
9 miesięcy temu
W warm-mazurskim są tylko sklepy przemysłowe zamknięte w spożywczakach kolejki nie ma ograniczeń w ilości ludzi w sklepach chodzą bez maseczek szczególnie przed 30 tłok w komunikacji publicznej a mniej zachorowań bo mniej testów się przeprowadza
bEUkBGQr
Krystyna
9 miesięcy temu
Panie Niedzielski ! Wróciłam teraz z kościoła FULL POD KOREK BRAKŁO MIEJSC W ŁAWKACH
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić