aktualizacja 

Ławrow wskazał ten kraj. "Kolejna Ukraina"

Podziel się:

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Mołdawia może przyjąć rolę "kolejnej Ukrainy". Twierdzi, że prezydent Mołdawii Maia Sandu "jest gotowa na wszystko", w tym zjednoczenie z Rumunią. Człowiek Putina zwrócił również uwagę na chęć dołączenia tego kraju do NATO. Eksperci w Kiszyniowie od miesięcy alarmują, że Rosja groźbami wojny próbuje trzymać w szachu mołdawskie władze.

Ławrow wskazał ten kraj. "Kolejna Ukraina"
Ławrow straszy Mołdawię (PAP EPA)

Rosja zaostrza retorykę w sprawie Mołdawii. Ławrow twierdzi, że to nie Rosja, a kraje Zachodu chcą zrobić z tego kraju "kolejną Ukrainę", a to nie przeszkadza samej Mołdawii. - Mołdawia rozważa teraz tę rolę - powiedział Siergiej Ławrow w wywiadzie dla propagandowych stacji, rysując jeszcze ostrzejszą narrację wobec sąsiada Ukrainy. W dodatku minister spraw zagranicznych Rosji twierdzi - nie przedstawiając żadnych dowodów - że prezydent Mołdawii doszła do tego stanowiska w sposób niedemokratyczny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Będziemy mieli problem jak Węgry? "To cyrk z rozumu"

Ławrow o Mołdawii. Padły mocne słowa

Przedstawiciel reżimu Władimira Putina uważa, że Maia Sandu "bardzo chce do NATO, ma obywatelstwo rumuńskie, jest gotowa do zjednoczenia się z Rumunią i ogólnie jest gotowa na prawie wszystko". Latem prorosyjski były prezydent Mołdawii Igor Dodon mówił, że Maia Sandu i "jej zewnętrzni panowie" prowokują destabilizację sytuacji w kraju. To zaś wpisywało się w retorykę Kremla.

Twierdził, że planowana jest militarna i polityczna akcesja Mołdawii do Rumunii, a także rozmieszczenie wojsk NATO na jej terytorium. W niedawnym wywiadzie dla "Politico" Maia Sandu powiedziała, że ​​Mołdawia dopuszcza rezygnację z neutralności w celu przystąpienia do NATO. Jednak zapewniała, iż jej kraj dopiero "rozważa kolejny krok" w tym kierunku. Agresja Rosji na niepodległą Ukrainę sprawiła, że chęć dołączenia do NATO wyraziły również Szwecja i Finlandia. Eksperci w Kiszyniowie od miesięcy alarmują, że Rosja groźbami wojny próbuje trzymać w szachu mołdawskie władze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić