Leśnicy z Koła podzielili się wspaniałą nowiną. "Fenomen ornitologiczny"!

17

Potrójna radość w Nadleśnictwie Koło! Leśnicy mówią o ''fenomenie ornitologicznym'' i wcale nie przesadzają — już po raz drugi tamtejsze bieliki wychowują trojaczki. Na Facebooku pojawiły się zdjęcia uroczych ''maluchów''. Taki widok to absolutna rzadkość!

Leśnicy z Koła podzielili się wspaniałą nowiną. "Fenomen ornitologiczny"!
Wentyl, Szprycha i Piast (Facebook, Nadleśnictwo Koło, I. Żółtowska)

Są piękne, ciekawskie i wspaniale radzą sobie z pozowaniem do zdjęć. Bieliki z Nadleśnictwa Koło podbiły serca internautów. Co prawda na razie wyglądają raczej jak osobliwe maskotki, a nie dumni królowie ptaków, ale nie sposób odmówić im uroku.

Leśnicy poinformowali na Facebooku, że bieliki z Nadleśnictwa Koło już po raz drugi wychowują trojaczki. Nie bez powodu leśnicy mówią o ''ornitologicznym fenomenie''.

Tak liczny lęg u naszego herbowego ptaka zdarza się niezwykle rzadko (około 1-2% lęgów), a my znów mieliśmy przyjemność zaobrączkowania trójki piskląt naszego największego ptaka szponiastego — pochwalili się leśnicy z Koła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kupili prawie stuletni dom, urządzają go po kawałku. "Decyzję podjęliśmy w pięć minut"

Na świat przyszły dwa samce oraz samiczka, która była większa od braci i ważyła 4,2 kg. Z komentarza dowiadujemy się, że samica otrzymała imię Szprycha. Natomiast jej bracia to Wentyl i Piast.

Trojaczki mają około 40 dni i są w dobrej kondycji, co wróży, że w okolicach września będziemy mogli wypatrywać ich na niebie — informują leśnicy.

Na razie urocze trojaczki sprowadzono na ziemię, by je zaobrączkować. A nie było to proste, bo — jak dowiadujemy się z wpisu zamieszczonego na Facebooku — gniazdo bielików umiejscowione jest na 30-metrowej sośnie. Na szczęście nikt nie ucierpiał: ani pisklęta, ani ich opiekunowie.

''Obrączkowanie to jedna z podstawowych i klasycznych metod badawczych stosowanych w ornitologii. Pozwala na zbieranie informacji o długości życia ptaków, śmiertelności i jej przyczynach, trasach wędrówek, miejscach zimowania oraz mechanizmach rozprzestrzeniania się populacji i wzajemnych związkach łączących ptaki zasiedlające często odległe miejsca'' — wyjaśniono.

Bieliki są pod ścisłą ochroną!

Od 40 lat Bieliki są objęte w Polsce szczególną ochroną. Efektywne działania przynoszą rezultaty: polska populacja bielika jest trzecią co do wielkości w Europie i liczy obecnie 1000-1400 par.

Dzięki niezwykłe efektywnym działaniom ochronnym na przestrzeni ostatnich 100 lat jego populacja wzrosła 25-krotnie, w tym dwukrotnie w ciągu ostatniego dziesięciolecia — informują leśnicy.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić