"Zaczęło się". Leśnicy na dowód pokazali zdjęcie

8

"Już jest... aromatyczny obiekt pożądania" - ekscytują się leśnicy z Podkarpacia i na dowód pokazują zdjęcia. Pierwsze w tym sezonie borowiki ceglastopore pojawiły się już w ustrzyckich lasach.

"Zaczęło się". Leśnicy na dowód pokazali zdjęcie
majowy borowik (Facebook, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne)

Pierwsze zdjęcia zebranych w tym sezonie borowików powoli pojawiają się na grupach skupiających grzybiarzy, ale często spotykają się z niedowierzaniem ze strony innych użytkowników.

Okazuje się jednak, że zdjęcia tych kojarzących się raczej z jesienią grzybów, to nie fejk! Udowadniają to leśnicy z Podkarpacia.

Fotografia pierwszego borowika zamieszczonego na oficjalnym profilu Lasów Państwowych rozwiewa wątpliwości niedowiarków, a eksperci zwracają się wprost do fanów grzybobrania: Zaczęło się!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wysyp grzybów w jednym regionie Polski. Ekspert wylicza, których gatunków szukać
Wszystkie grzybiarki i grzybiarze - zaczęło się! Obiekty wywołujące przyśpieszenie oddechu, szybsze bicie serca i… szaleństwo w zachowaniu. Aromatyczny obiekt pożądania… PIERWSZY!!! BOROWIK CEGLASTOPORYvel podciesz, lub krasnoborowik - został odnaleziony w ustrzyckich lasach - piszą wyraźnie podekscytowani leśnicy.

I dodają, że ten gatunek borowika od lat pojawia się w podkarpackich lasach w okolicach Dnia Matki. Ale okazuje się, że to nie jedyne grzyby, które można spotkać już w polskich lasach.

W komentarzach pod postem zamieszczonym przez leśników, aż roi się od znalezisk prezentowanych przez internautów z różnych części Polski. Jednym z nich jest popularny koźlarz.

Takie znaleziska nie dziwią jednak ekspertów. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą", grzyboznawca Justyn Kołek tłumaczy, że wraz z ociepleniem klimatu sezony na grzybobranie w Polsce będą się wydłużać. Dodaje także, że on sam ostatniego grzyba w ubiegłym roku znalazł, gdy w grudniu wybrał się do swojego lasu po choinkę.

Mimo to, grzybiarze muszą uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze zdobycze wczesną wiosną często są robaczywe bo stanowią pokarm dla budzących się po zimie owadów.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić