Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Ludzkość nie przetrwa? Alarmujące słowa w USA

105
Podziel się:

Amerykańska epidemiolog ostrzega, że spadek plemników w ludzkim nasieniu i zmiany w rozwoju płciowym mogą stanowić zagrożenie dla gatunku ludzkiego. Ekspertka twierdzi, że kryzys płodności stanowi globalne zagrożenie porównywalne z kryzysem klimatycznym.

Ludzkość nie przetrwa? Alarmujące słowa w USA
Liczba plemników w ludzkim nasieniu drastycznie spada z każdym rokiem. (Getty Images, DeAgostini)

Spadająca liczba plemników i zmiany w rozwoju seksualnym "zagrażają przetrwaniu ludzkości" i prowadzą do kryzysu płodności - ostrzega czołowa epidemiolog. Za obecny stan rzeczy ekspertka obwinia niezdrowy styl życia i narażenie na chemikalia, które zagrażają płodności człowieka.

"Dzisiejszy statystyczny mężczyzna ma o połowę mniej plemników niż jego dziadek" - pisze w swojej książce Shanna Swan, epidemiolog z Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku.

Badanie z 2017 roku wykazało, że liczba plemników na zachodzie spadła o 59% w latach 1973-2011. Według Swan, zgodnie z obecnymi prognozami, mediana liczby plemników ma osiągnąć zero w 2045 roku.

Niezdrowy tryb życia i chemikalia zagrażają przetrwaniu populacji

W swojej książce Swan i współautorka Stacey Colino badają, w jaki sposób współczesny styl życia zagraża liczebności plemników, zmieniając rozwój rozrodczy mężczyzn i kobiet oraz zagrażając gatunkowi ludzkiemu.

Chociaż antykoncepcja, zmiany kulturowe i koszt posiadania dzieci mogą być czynnikami przyczyniającymi się do tego, Swan ostrzega, że istnieją również przyczyny biologiczne - w tym rosnąca liczba poronień, więcej nieprawidłowości narządów płciowych wśród chłopców i wcześniejsze dojrzewanie u dziewcząt.

Swan obwinia za to "wszechobecne chemikalia”, znajdujące się w plastikach, kosmetykach i pestycydach, które wpływają na układ hormonalny. Epidemiolog dodaje, że ważną rolę odgrywają tu również takie czynniki, jak palenie tytoniu, marihuana i rosnąca otyłość.

Substancje chemiczne w naszym środowisku i niezdrowy styl życia we współczesnym świecie zaburzają równowagę hormonalną, powodując różnego stopnia spustoszenie w reprodukcji - pisze Swan

Swan udziela porad, jak chronić się przed szkodliwymi chemikaliami, i zachęca ludzi do "zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby chronić naszą płodność, los ludzkości i planety".

W latach 1964-2018 światowy współczynnik dzietności spadł z 5,06 urodzeń na kobietę do 2,4. Obecnie około połowa krajów świata ma współczynnik dzietności poniżej 2,1, czyli poniżej poziomu zastępowalności populacji.

Zobacz także: Naturalny afrodyzjak. Podnosi libido, gdy brakuje ochoty na seks
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(105)
Shrek
2 lata temu
Ludzkość nie przetrwa to prawda. Mój dziadek opowiadał że kiedyś to chłop jak się SPÓŚCIŁ to pół wiaderka 5 -litrowego. To był efekt a dzisiaj to mrówka się nie utopi taki postęp.
M1306
2 lata temu
Na pewno tak będzie
Ola
2 lata temu
Ostatnio pod artykułem o bilu gejtsie który zachęcał do zaprzestania jedzenia wołowiny bo źle to wpływa na klimat to się rzucaliscie że szarlatan i nikt wam nie zakaże a teraz twierdzicie pod tym artykułem że sami siebie trujemy swoim stylem zycia. Trzeba się zdecydować.
DziadekBonufa...
2 lata temu
W końcu prawdę napisali.
Jarosław
2 lata temu
Mam znajomą w aptece obserwuje bardzo dużo młodych ludzi kupuje środki na poprawe arekcji
jan
2 lata temu
Księża sa odporni.Mogą płodzić i płodzić ale wola dzieci ;-(
fazi
2 lata temu
i bardzo dobrze, stwórca zastąpi wreszcie to destrukcyjne plemię... samozagłada cywilizacji wpisana jest w program życia bez zwracania uwagi na szkody wyrządzane matce Ziemi, lenistwo, wygoda, stałe powiększanie dochodów bez względu na wszystko, konsumpcyjny styl życia
Człek
2 lata temu
Dziwne bo ci sami naukowcy nas trują...Poz tym w dniu Niedźwiedzia polarnego chciałby wszystkim misiom polarnym życzyć wszystkiego dobrego..
Hahaha
2 lata temu
I bardzo dobrze. Nie zasługujemy na to.
sagittarius
2 lata temu
dziwne, że przyczyn tego nie widzą w zanieczyszczeniu środowiska przez sztuczny estrogen ze środków antykoncepcyjnych...
Wolność
2 lata temu
Jeszcze więcej szczepionek, gmo i zachęcających dodatkowymi podatkami do prokreacji rządzących i wkrótce wyginiemy. I dobrze.
Juhas
2 lata temu
Ludzkość wszystko przetrwa.
Szary Wilk
2 lata temu
Trzeba pamiętać że gdy rodzili się nasi dziadkowie i pradziadkowie to na 8-10urodzonych dzieci dorosłość osiągała połowa a nawet czasem mniej więc przeżywały tylko najsilniejsze osobniki. Jak dziecko było powaznie chore to poprostu umierało i już. Napewno rodzice cierpieli ale niebylo nawet możliwości by je ratować. Więc silne geny szły dalej.
Dratewka
2 lata temu
A za to mozna obwinić WHO ,bo to ono dopuszcza tą chemiczną truciznę do spożycia ,oraz rządy poszczególnych pąństw . Gdyby to odemnie zależało to całą produkcję spożywczą zredukowałabym do minimum , co za tym idzie mniej by się spożywało ,ale za to zdrowiej .Na pewno było by drożej .Ale zamiast coli chipsów i innych badziewi których już by nie było można by przeznaczyć na droższą ale i zdrowższą żywność .Czyli mniej ,lepiej ,zdrowiej i drożej ,ale nie do końca drożej ,gdyż wydawalibyśmy mniej pieniędzy na leczenie chorób związanych ze złą dietą .Czasem drożej może znaczyć taniej .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić