Łukaszenka zapowiedział, co się stanie 7.11. Już uruchomił elektrownię

108

Uruchomiono pierwszy blok elektrowni jądrowej na Białorusi. Wkrótce blok zacznie pracować na pełnej mocy. Łukaszenka poinformował, kiedy się to stanie. To symboliczna data.

Łukaszenka zapowiedział, co się stanie 7.11. Już uruchomił elektrownię
Elektrownia jądrowa na Białorusi "z lotu ptaka". (Google Maps, Google)

Aleksander Łukaszenka zapowiedział, że 7 listopada dojdzie do pełnego uruchomienia pierwszego bloku elektrowni jądrowej w Ostrowcu. To rocznica rewolucji październikowej. Na ten moment blok został uruchomiony, jednak na niewielką moc - podaje Biełsat TV.

Elektrownia powstała na podstawie rosyjskiego projektu - AES-2006. Wkrótce oficjalnie będzie ona częścią elektrycznego systemu białoruskiego państwa.

Wiele państw nie chce, aby Łukaszenka pozwolił na uruchomienie elektrowni. Protesty pojawiają się nieprzerwanie od lat. Przeciwnym uruchomienia elektrowni jest także wielu białoruskich obywateli, którzy boją się powtórki z historii. Chodzi o wydarzenia z Czarnobyla.

W sieci coraz częściej pojawiają się petycje przeciwko uruchamianiu elektrowni. Elektrowni, która znajduje się zaledwie 250 km od granicy z Polską. 500 km od Warszawy.

W przeszłości w elektrowni dochodziło do pożarów, a także do innych incydentów. Podczas budowy upuszczono obudowę reaktora, ważącą 330 ton. Wymieniono ją jednak na nową.

Jak twierdzą eksperci - to nie jest dobry moment na testowanie bloku elektrowni jądrowej. Trwa pandemia koronawirusa, która nie omija także pracowników elektrowni. Podczas epidemii wykryto u nich COVID-19.

Zobacz także: Australijski pająk porwany przez ptaka
Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić