Łukaszenka znów uderza w Polskę. Mocne zarzuty. "Niszczono nas jako naród"

Alaksandr Łukaszenka nie przestaje uderzać w Polskę. Prezydent Białorusi kolejny raz wysnuł serię oskarżeń pod adresem Polaków. Zrobił to przy okazji Dnia Jedności Narodowej obchodzonego za Bugiem 17 września. W przemówieniu dyktator oskarżył Polskę m.in. o grabienie i niszczenie ziem białoruskich.

Łukaszenka znów uderza w Polskę. Mocne zarzuty. "Niszczono nas jako naród"
Łukaszenka znów uderza w Polskę. "Niszczono nas jako naród" (GETTY, Mikhail Svetlov)

Aleksandr Łukaszenka kolejny raz uderza w Polskę. Wypowiedzi prezydenta Białorusi na temat zachodnich sąsiadów powoli stają się normą. Tym razem dyktator zrobił to przy okazji obchodów Dnia Jedności Narodowej, który na Białorusi przypada 17 września. Wydarzenie to ustanowiono dopiero w 2021 roku.

Data nie jest przypadkowa. W Polsce 17 września znany jest jako rocznica agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku. Ziściły się wtedy zapisy tajnego Paktu Ribbentrop-Mołotow i rozpoczął się tzw. IV rozbiór Polski. Białoruś postanowiła wykorzystać ten dzień i okrzyknąć go świętem państwowym, co przez opinię publiczną zostało uznane jedynie za decyzję polityczną po pogorszeniu się stosunków dyplomatycznych z Polską.

Dzień Jedności Narodowej na Białorusi ma symbolizować zjednoczenie Zachodniej Białorusi z Białoruską SRR po inwazji ZSRR na Polskę w 1939. Aleksandr Lukaszenka nie mógł pominąć okazji do przemówienia, w którym nawiązał do historii, a przy okazji uderzył w Polaków. Jak podaje rmf24.pl, prezydent Białorusi przemówił po koncercie na mińskiej arenie.

Łukaszenka znów uderza w Polskę. Mocne zarzuty. "Niszczono nas jako naród"

Łukaszenka powiedział, że święto to odpowiedź "na próby Zachodu, by dzielić naród białoruski i rozszarpać kraj na strzępy". Jego zdaniem Białoruś była grabiona i niszczona, a jego kraj zginął "w ramionach Zachodu".

Zgniliśmy jako naród. Grabiono nas, niszczono jako naród, zarówno w epoce Rzeczpospolitej [Obojga Narodów - red.], jak i za 20-letniego polskiej władzy na naszych zachodnich ziemiach. Ziemiach, które do dziś polskie elity nazywają "wschodnimi kresami".

Dyktator stwierdził też, że to Białoruś i inne sowieckie państwa wyzwoliła Polskę z faszyzmu podczas II wojny światowej. "A kto po drugiej stronie Bugu to dziś pamięta? Jak dzisiaj reagują? Karty Polaka, fejki Biełsatu, programy Kalinowskiego, ośrodki emigracji politycznej, ByPole, BySole i inne sabotaże ideologiczne" - wymieniał rozjuszony Łukaszenka.

Program Kalinowskiego, o którym wspomniał Łukaszenka prowadzony jest od 2006 roku. To program stypendialny dla białoruskiej młodzieży. ByPol, o którym mówił, jest to organizacja byłych białoruskich mundurowych stojąca w opozycji do rządu Białorusi, a BySol to organizacja, która wspiera ofiary białoruskiego reżimu i represji.

Prezydent Białorusi uderzał też w Stany Zjednoczone, a oprócz tego stwierdził, że Polska i inne państwa planują obalić władze Białorusi i powrócić do czasów II wojny światowej.

Dodajmy do tego fakt, że na terytorium tych państw powstają dziś oddziały siłowe mające na celu obalenie władz Białorusi i powrót do 1939 roku
Zobacz także: Putin wciąga Białoruś w wojnę? "Łukaszenka boi się tego jak ognia"
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić