Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Bartosz Goluch
|

Mapa zanieczyszczeń powietrza Europy. W Polsce nie jest najgorzej

20
Podziel się:

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przygotowała mapę zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu na terenie Europy. Wynika z niej, że powietrze jest najbardziej skażone tym związkiem na terenie krajów Beneluksu, Anglii oraz północnych Włoch. Najgorsza sytuacja w Polsce panuje na południu i w centrum kraju.

W Polsce najbardziej zanieczyszczone dwutlenkiem azotu są okolice Górnego Śląska, Łodzi i Warszawy
W Polsce najbardziej zanieczyszczone dwutlenkiem azotu są okolice Górnego Śląska, Łodzi i Warszawy (Europejska Agencja Kosmiczna)

Dane pochodzą z okresu pomiędzy kwietniem 2018 a marcem 2019 roku. Zostały opracowane w ramach programu Copernicus, realizowanego przez ESA we współpracy z Komisją Europejską. Dane dostarczyła satelita Sentinel-5P, która została wysłana w 2017 roku, by monitorować poziom zanieczyszczenia na całej kuli ziemskiej.

Oprócz Beneluksu i Włoch, wysokie stężenie dwutlenku azotu występuje w pobliżu dużych aglomeracji miejskich, m.in. Madrytu, Moskwy, czy Ankary. W Polsce najbardziej zanieczyszczone są okolice Górnego Śląska, Łodzi i Warszawy.

"Dwutlenek azotu zanieczyszcza powietrze głównie w wyniku ruchu i spalania paliw kopalnych w procesach przemysłowych. Ma znaczący wpływ na zdrowie człowieka, przyczyniając się w szczególności do problemów z oddychaniem. Zanieczyszczenie powietrza to globalny problem zdrowotny związany z ochroną środowiska, zwłaszcza dla mieszkańców obszarów miejskich" - podaje ESA.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że zanieczyszczenia powietrza co roku są przyczyną ok. 8 milionów przedwczesnych zgonów na całym świecie. Poprzedni raport WHO zakładał, że ta liczba jest dwukrotnie niższa. Dwutlenek azotu jest uważany za jedno z głównych zagrożeń dla jakości powietrza na całym świecie.

Zobacz także: Zobacz także: Obiegówka. To mogła być zbrodnia doskonała. Wpadł przez mały szczegół

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
darim
3 lata temu
Dostarczyła satelita? Redaktor chyba nie zdołał ukończyć podstawówki!
dex
3 lata temu
a w gorach niby takie czyste powietrze, a widac ze kopca az milo
7+
3 lata temu
Luz może być...
eko
3 lata temu
sankcje nakładać sankcje i kary !!!
Gość
3 lata temu
PO KO największym trucicielem Polski.
ninka
3 lata temu
w polsce jest dobre powietrze smog to sciema by napedzac kase zielonym i sprzedawac badziewne oczyszczacze powietrza za kupe kasy
Alojz Wiertar...
3 lata temu
Od początku mówiłem, że ten cały smog i inne zanieczyszczenia to tylko wroga propaganda producentów pieców, którzy chcieli szybko zarobić. Ciekawe, czy twraz zaczną nas straszyć...
xd
3 lata temu
najbardziej kopci mój sąsiad - 2 paczki dziennie
33
3 lata temu
]]]]]]]]]watch?time_continue=144&v=3mVDilxM5WM[[[[[[[[[[
Jan lat 71
3 lata temu
Boga stworzył człowiek na swoje potrzeby. Nie było internetu, tv, radia, prasy, książek i innych mediów. Jako namiastkę tego pielęgnowano plemienne opowiadania pustynnych pastuchów z Bliskiego Wschodu. Kato-kołtuneria praktykuje to do dziś, a świstak zawija papierki... W Polsce najgorzej. Nawet Irlandia otrzeźwiała.
Ane
3 lata temu
Ciemnogród, ci co piszą komentarze nie wiedzą nawet jakie kraje należą do krajów Beneluksu zanim coś napiszecie to chociaż sprawdźcie
Górnik
3 lata temu
A że w warszawie to prawidłowo.
demokrata
3 lata temu
czyli będą musieli zapłacić odszkodowanie euraki klimatowi , ciekawe w jakim banku klimat ma konto ? pewnie szwajcarskim albo nowo jorskim , niemieckie i ich kolaborantów zbrodnie przeciwko klimatowi !!! na barykady towarzysze !! a w sojuzie czyste powietrze !!
Zbigniew
3 lata temu
Hmm a Ukraina Białoruś ma nieskazitelne powietrze.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić