Angelika Karpińska| 

Masowe groby dzieci w Kanadzie. Premier prosi papieża, aby Kościół wziął za to odpowiedzialność

155

W Kanadzie, na terenie dawnych szkół prowadzonych przez Kościół, odkryto masowe groby dzieci. Premier Kanady Justin Trudeau poprosił papieża Franciszka, aby Kościół wziął za to odpowiedzialność i zobowiązał się do odszkodowań.

Masowe groby dzieci w Kanadzie. Premier prosi papieża, aby Kościół wziął za to odpowiedzialność
Premier Kanady zwrócił się do papieża (Getty Images)

Na terenie dawnych szkół dla dzieci rdzennej ludności Kanady odkryto łącznie ponad 1000 nieoznakowanych grobów. Wywołało to ogromne poruszenie. W całym kraju zaczęły płonąć kościoły, a pomniki były dewastowane.

Premier Kanady Justin Trudeau zaapelował do katolików, aby domagali się od Kościoła reakcji. Podkreślił, że Kościół powinien "wziąć odpowiedzialność za swoją rolę w niszczeniu rdzennej ludności Kanady".

Premier Kanady domaga się od Kościoła odszkodowań

Trudeau przyznał również, że osobiście rozmawiał z papieżem. Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, premier prosił Franciszka, aby Kościół zobowiązał się do odszkodowań. Justin Trudeau chce również, by opublikowano dokumenty internatów, w których dzieci rdzennej ludności kanadyjskiej poddawano przymusowej asymilacji.

W latach 1831-1996 w kanadyjskich szkołach z internatem umieszczono ok. 150 tys. rdzennych dzieci. Według raportu Komisji Prawdy i Pojednania funkcjonowało 139 takich przymusowych ośrodków. Były one finansowane z federalnego budżetu i prowadzone przez Kościół katolicki i Kościół protestancki.

Konferencja Biskupów Kanady poinformowała, że grupa przedstawicieli rdzennej ludności z Kanady w grudniu spotka się z papieżem Franciszkiem w Watykanie.

Zobacz także: Jak papież powinien zareagować na to, co się dzieje w Kanadzie?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić