Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Dzieci z masowych grobów w Kanadzie. Dziennikarka mówi, co im robiono

755
Podziel się:

Od maja na terenie Kanady są znajdowane groby dzieci. Mieszczą się one na terenach dawnych szkół dla rdzennych Kanadyjczyków, prowadzonych przez Kościół Katolicki. Polska reportażystka podkreśla, że o dramacie wiedział już Jan Paweł II, jednak nie reagował.

Dzieci z masowych grobów w Kanadzie. Dziennikarka mówi, co im robiono
Na terenie Kanady nasilają się nastroje antyklerykalne. To konsekwencja odnalezienia masowych grobów setek dzieci, które zmarły w trakcie nauki w szkołach katolickich (Getty Images, Anadolu Agency/Contributor)

Joanna Gierak-Onoszko jest polską dziennikarką i pisarką, autorką reportażu "27 śmierci Toby'ego Obeda". Opisała w niej proces wynaradawiania rdzennych mieszkańców Kanady, którego doświadczył m.in. tytułowy bohater, a także proces rozliczania się współczesnego państwa z tą tragedią.

Masowe groby dzieci w Kanadzie. Jan Paweł II nie reagował na tragedię najmłodszych

Od maja do czerwca na terenach dawnych szkół katolickich odnaleziono nieoznakowane mogiły około 1158 dzieci – 182 wokół szkoły St. Eugene's Mission, 761 w Saskatchewan, a 215 w Kolumbii Brytyjskiej. Tego typu placówek, prowadzonych przez przedstawicieli Kościoła, na terenie kraju było łącznie 139.

Joanna Gierak-Onoszko relacjonuje, że ofiarami przemocy padło około 150 tys. dzieci. Doświadczały one zarówno agresji psychicznej, jak i fizycznej, a opiekunowie zachęcali je do znęcania się nad pozostałymi wychowankami, w tym do wykorzystywania seksualnego.

Przez szkoły przeszło prawie 150 tys. dzieci, które krzywdzono na wszelkie możliwe sposoby, w sposób psychiczny i fizyczny. Starszym chłopcom pokazywano, jak prześladować i gwałcić młodsze dzieci. Dziewczynki uczono bić i głodzić młodsze – relacjonuje Joanna Gierak-Onoszko (Gazeta.pl).
Zobacz także: Zobacz też: Kolejny masowy grób Indian w Kanadzie. "Oczekujemy przeprosin papieża i Kościoła"

Joanna Gierak-Onoszko odniosła się również do aktów wandalizmu wobec kościołów i pomników, jakie miały miejsce w Kanadzie w ciągu ostatnich tygodni. Pisarka przyznała, że jest im przeciwna, jednak potrafi zrozumieć, dlaczego mieszkańcy kraju się na nie decydują. Wyjaśniła, że kieruje nimi desperacja, aby Kościół wreszcie zabrał głos na temat zbrodni wobec dzieci.

Akty wandalizmu świadczą o desperacji ludzi, którzy chcą, by Kościół wreszcie zabrał głos. Obraz kleru katolickiego w Kanadzie już nigdy nie będzie taki sam. Mamy do czynienia z poważnym kryzysem wiary. (...) Tymczasem Watykan milczy. Nie padło słowo "przepraszam" – tłumaczy Joanna Gierak-Onoszko (Gazeta.pl).

Jak podkreśliła Joanna Gierak-Onoszko, bierność Watykanu w sprawie tragedii kanadyjskich dzieci nie jest niczym nowym. Pisarka zwróciła uwagę, że o masowych nadużyciach wiedział już Jan Paweł II. Papież nie zrobił jednak nic, aby pomóc ofiarom maltretowania i wyciągnąć konsekwencje wobec ich oprawców.

Milczał już Jan Paweł II, który dwukrotnie odwiedził Kanadę w latach 80. i raz po roku 2000. (...) Nie umiem sobie wyobrazić, że głowa Kościoła nie była informowana o skali zbrodni na dzieciach, której dopuścili się funkcjonariusze i członkowie instytucji, na której czele stał papież. (...) To milczenie Jana Pawła II kładzie się cieniem na jego pontyfikacie – zaznacza Joanna Gierak-Onoszko (Gazeta.pl).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(755)
posłuchaj
8 miesięcy temu
Ta tiktokerka to szambo językowe, czy polakom już nie zależy na niczym
bogdans
10 miesięcy temu
Czy można prosić o listę pozostałych dzieł pani "pisarki"?
Polak
10 miesięcy temu
Coscie zrobili jednemu z tych najmniejszych toście mnie zrobili ze karolku
przypominajka
rok temu
to wszystko była akcja i inicjatywa rządu kanadyjskiego i trwała jeszcze za prezydentury ojca obecnego prezydenta. Jakoś o tym cicho?
Aleksandra
rok temu
1.dzieci Indian były oddawane zarówno do szkół katolickich, jak i protestanckich ( 40 % dzieci przebywało w tych drugich,ale o nich się milczy) 2.decyzję o przekazaniu dzieci w celach asymilacji podjął i finansował rząd kanadyjski,który za wszelką cenę chciał zmniejszyć drastycznie liczbę rdzennej ludności,dokonując przy okazji masowych masakr,czy zamykając Indian w rezerwatach,w warunkach strasznych,sprzyjających masowej śmiertelności.Byc może dzięki temu,że część dzieci indianskich przebywała w tych szkołach, tak naprawdę więcej ich ocalało. 3.mowimy o okresie co najmniej 100 lat,zatem jeśli nawet znajdą się jeszcze nowe groby dziecięce, to proszę policzyć, ile średnio na rok umierało tych dzieci, przebywających w przykościelnych opiekach 4.rzad kanadyjski dawał szkołom.chrzescijanskim środki pieniężne na prowadzenie tych szkół- byl to czas dużej śmiertelności wśród dzieci( proszę pamiętać,że 100 lat temu nie było szczepionek i dzieci masowo umierały na choroby,które dzisiaj są wyeliminowane) i zapewne te środki nie były wystarczające, bo rządowi kanadyjskiemu bardzo zależało na zmniejszeniu liczby rdzennej ludności. 5.być może kościoły chrześcijańskie ponoszą jakąś część winy za traktowanie dzieci Indian,ale główna władze cywilne.Jeszcze raz zwracam się do myślących: posługujcie się danymi- okres jaki bierzemy pod uwage( ponad 100 lat)i liczbę odnalezionych grobów,w kontekście polityki rządu kanadyjskiego ,jak i panujących wtedy warunków sanitarnych.Policzcie średnia na rok zmarłych dzieci i użyjcie rozumu.
Alex
rok temu
Pani " dziennikarka" nie ma dowodów,że Jan Paweł ll wiedział cokolwiek na temat tego co działo się w Kanadzie z dziećmi rdzennych mieszkańców: zakłada,że musiał wiedzieć, bo byl tam 3 razy.Ciekawa podstawa do budowania teorii.Jesli ze strony kościoła katolickiego dochodziło do tych dramatycznych działań, to: proszę zauważyć, że sprawa wypłynęła dopiero teraz, to raz,musiała zatem być skrupulatnie ukrywana,to dwa,działania te miały miejsce nie współcześnie,ale w odległej przeszłości, to trzy.Jan Paweł drugi w ogóle mógł nie wiedzieć nic na ten temat,zapewne tyle,ile zwykli obywatele świata, którzy czytali,oglądali dokumenty/ filmy poświęcone masakrom Indian,ich prześladowaniom zarówno w USA jak i w Kanadzie.Co jakiś czas oskarża się św.pamieci Papieża o najgorsze zbrodnie,jakby posiadł możliwość wiedzy absolutnej,niczym Trójca Święta...
Kris
rok temu
A dlaczego nikt nie porusza tematu Wojtyły i tematu syna którego urodziła mu pani Kinaszewska. W internecie wystarczy wpisać życie intymne Karola Wojtyły i już są zdjęcia z tą panią na łonie natury z chłopcem ok 5 lat. Już jako dorosły mężczyzna chciał zrobic test dna wyświetlała to telewizja , i co zginął w niewyjasnionych okolicznościach. Może była zasada ty nas nie ruszysz, my ciebie nie ruszymy. I Wojtyła został świętym chyba za swoje grzeszki. 😱
Sis
rok temu
Mam wrażenie że ludzie oczekują iż Papież to osoba która wie o wszystkim Tak naprawdę o wielu rzeczach mógł nie wiedzieć Pamiętajmy o tym że miał wokół siebie doradców ,którzy mogli manipulować informacjami To też czas komuny kiedy w szeregi Kościelne specjalnie wpr agentów przygotowanych do tego i homoseksualistów To wciąż pytanie,które nurtuje wiedział czy nie wiedział Tak naprawdę nikt nie odp na to pytanie, poza Dziwiszem który był najbliżej niego Szkoda że nie zadawano tych pytań kiedy Papież mógł na nie odp
Cenzor
rok temu
Przecież papierze nie wziął się z księżyca . Papież jest synem ziemi tej ziemi . O wszystkich grzechach kościoła wiedział doskonale bo przecież po urodzeniu nie został od razu papieżem . On w tym zdeprawowanym środowisku spędził praktycznie całe swoje życie . Na swej drodze spotykał wielu bardzo wielu zboczeńców , degeneratów , złodziei i innych . Przywykł widać do tego , że o swojej firmie czyli o kk nie można mówić źle nie mówił . Nie docenił jednak zmian , które na szczęście się dokonują. Są jeszcze relikty takie jak polska gdzie władza wespół z ciemnym ludem jeszcze te mafię utrzymują . Ale wszystko ma swój kres rząd upadnie a z nim upadnie kościół . Czy się odrodzi , możliwe ale już nigdy nie będzie taki jak dawniej .
...........
rok temu
ciekawe kiedy napiszą o Aborygenach w Australii, którzy w latach 60 tych, zaledwie 80 lat temu zostali uznani za ludzi...
Obi
rok temu
Czytam już któryś z kolei artykuł na ten temat, próbując dowiedzieć się co właściwie tam się stało. Jedyną informacją jest fakt istnienia grobów dzieci przy szkołach, do których były skierowane. "Cywilizować" nakazał rząd Kanady, prowadzeniem placówek zajmował się bardzo ogólnie określając KK. I znów bardzo ogólnie można stwierdzić fakt, że KK był w tamtym okresie (obecnie jest również, ale w znacznie mniejszym stopniu) jedyną instytucją mającą możliwości, doświadczenie, środki i personel świadczący edukację i opiekę nad ludźmi w potrzebie, a takimi były dzieci w tych szkołach. Kolejnym faktem jest stan opieki zdrowotnej i kondycji mieszkańców w ówczesnej Kanadzie. Bezpośrednią jego konsekwencją jest umieralność, a w szczególności umieralność wśród dzieci. Ten wskaźnik był z naszego punktu widzenia niewyobrażalnie wysoki (np. z dzieci do lat 5 umierało prawie połowa sic!). Kolejnym faktem jest praktyka grzebania zmarłych wokół instytucji KK szkół, kościołów, zakonów etc. Natomiast cała reszta opisów i pretensji do KK opiera się na czym ? Nie znam uzasadnienia i pytam ? Nikogo nie wybielam, nie bronię przestępców, pytam o fakty... Ktoś je zna i napisze rzetelny artykuł, czy biorą się za to tylko bezkrytyczni indolenci.
Gary NY USA
rok temu
kk to najbardziej mordercza sekta w dziejach swiata zamordowali wiecej ludzi niz wszystkie wojny razem wzete ,czas przepedzic tych mordercow do vatykanu a pozniej vatykan zbombardowac by noga zywa nie uszla z zyciem , palmy koscioly dalej
Cassandra
rok temu
Co to za dziennikarstwo? Ani słowa o zakresie czasowym, kiedy te bulwersujące, okropne wydarzenia miały miejsce? wszak chyba to wiadomo a osoba pisząca zapomniała to zamieścić?
Otwarte oczy
rok temu
Można pisac co się chce zwlaszcza jak ma się wrogi stosunek do kościoła
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić