Matura 2021 – język polski na poziomie rozszerzonym już za kilka godzin

2

Mimo że obowiązkowe egzaminy maturalne już zostały napisane, dla wielu maturzystów to nie koniec pracy. W poniedziałek 10 maja do szkół wrócą ci, którzy wybrali zdawanie języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Co wiadomo o maturze z języka polskiego na poziomie rozszerzonym?

Matura 2021 – język polski na poziomie rozszerzonym już za kilka godzin
Matura 2021. W poniedziałek 10 maja uczniowie przystąpią do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (PAP, Marcin Bielecki)

Tegoroczni maturzyści oraz osoby, które zdecydowały się na poprawę egzaminów, mają za sobą już trzy z nich. W dniach od 4 do 6 maja przystąpili oni do matur z języka polskiego, matematyki oraz jęz. angielskiego. Wszystkie miały poziom podstawowy.

Matura 2021 – język polski na poziomie rozszerzonym. Co czeka zdających?

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym rozpocznie się o godzinie 9 rano. Inaczej niż w przypadku podstawowego egzaminu, zdający nie będą odpowiadać na pytania dotyczące tekstu i jednocześnie pisać wypracowania – dotyczy ich tylko druga część.

Na ubiegłorocznej maturze zdający mieli do wybory dwa tematy. Pierwszy był związany z tekstem krytycznoliterackim "Prawda i »zmyślenie« literackie" Bożeny Chrząstowskiej, a drugi – utworami "Do snu" Jana Kochanowskiego i "Język snu" Zbigniewa Herberta. Jak co roku, na realizację zadania zdający będą mieli 180 minut.

Najprawdopodobniej jeszcze tego samego dnia przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikują arkusze maturalne. Z czasem zdający będą mogli także zapoznać się z przykładami wypracowań na poszczególne tematy, których treść w całości wyczerpuje wymagania egzaminatorów.

Nie tylko osoby zdające maturę rozszerzoną z języka polskiego mają powód do stresu. O godzinie 14 rozpoczną się kolejne dwa egzamin, również na poziomie rozszerzonym: z języka łemkowskiego oraz języka kaszubskiego.

Zobacz także: Zobacz też: Dyrektor CKE mówi o poziomie tegorocznej matury. Ostrzega wszystkich, którzy chcą ją zbagatelizować
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić