Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Matura i egzamin ósmoklasisty. Jakie zasady będą obowiązywać?

11

Ministerstwo Edukacji Narodowej, przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym, podało wytyczne, jakie będą obowiązywać podczas egzaminów maturalnych i ósmoklasisty. Jak wygląda protokół?

Matura 2020. Jakie zasady będą obowiązywać?
Matura 2020. Jakie zasady będą obowiązywać? (Getty Images)

Opublikowane dokumenty są bardzo szczegółowe. Wydaje się, że teraz już wszystkie wątpliwości zostały rozwiane. Zarówno szkoły, jak i uczniowie będą zobowiązani do przestrzegania wielu reguł.

Konieczne będzie ustawienie ławek w odpowiedniej odległości. Ponadto szkoły będą musiały zapewnić uczniom i nauczycielom płyny do dezynfekcji rąk. Każdy uczeń będzie zobligowany do korzystania ze swoich przyborów.

Oczywiście obowiązkowa będzie również dezynfekcja m.in. ławek i krzeseł. Wdrażane mają zostać wszystkie możliwe procedury, które pozwolą na ograniczenie ryzyka zakażenia się koronawirusem do absolutnego minimum.

Zobacz także: Matura bez egzaminu ustnego. Przemysław Staroń: "To dobry moment na dyskusję, czy matura w takiej formie jest potrzebna"

Matura i egzamin ósmoklasisty. Co z maseczkami?

Wydano też szczegółowe wytyczne dotyczące obowiązku zakrywania twarzy. Kiedy jest to konieczne, a kiedy nie? Odpowiedzi zostały zamieszczone w oficjalnym komunikacie MEN:

  • Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
  • Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą - w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego;
  • Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:

1) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
2) wychodzi do toalety
3) podchodzi do niego egzaminator, aby ocenić rezultat pośredni (w części praktycznej EPKwZ i EZ)
4) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.

  • Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu, np. specjaliści z zakresu niepełnosprawności, nauczyciele wspomagający, podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej powinni mieć zakryte usta i nos.
  • Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym
  • Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić