Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 
aktualizacja 

Meteor rozświetlił niebo nad Portugalią. Nagrały niezwykłe zjawisko przez przypadek

9

W sobotę nad częścią Europy przeleciał spektakularny meteor. Na jednym z nagrań zamieszczonych przez mieszkankę Portugalii w sieci, możemy zobaczyć, jak przez chwilę nocne niebo staje się jaśniejsze niż w dzień. Zjawisko jest niezwykłe.

Meteor rozświetlił niebo nad Portugalią. Nagrały niezwykłe zjawisko przez przypadek
Nad Portugalią przeleciał niezwykły meteor (X)

Meteor, który spłonął w ziemskiej atmosferze, przemknął w nocy z soboty na niedzielę (z 18 na 19 maja) nad Półwyspem Iberyjskim. Niemal natychmiast sieć obiegły liczne nagrania tego niezwykłego zjawiska.

Różniło się ono od tzw. spadających gwiazd, które możemy obserwować zazwyczaj i wyglądało jak neonowo-niebieska kula ognia z niebieskimi smugami. To właśnie spalanie fragmentu skały, która dostała się do ziemskiej atmosfery, spowodowało tak ogromną emisję światła.

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że meteor wydawał się być fragmentem komety, która oderwała się i przeskoczyła przez ziemską atmosferę na wysokości około 60 kilometrów. Poruszał się z niebywałą prędkością 2735 kilometrów na godzinę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Meteoryt nad Southampton. Wyjątkowe nagranie z portu

- Meteor miał prawdopodobnie średnicę od 20 do 30 centymetrów - skomentował w rozmowie z hiszpańską gazeą "El Pais" astronom Josep María Trigo.

Początkowo sądzono, że szczątki kosmicznej skały mogły spaść w okolicach miejscowości Pereira, która leży ok. 60 kilometrów na południowy wschód od Porto.

Później informowano jednak, że po przelocie nad terytorium Hiszpanii, a następnie Portugalii najprawdopodobniej fragment uległ dezintegracji i spłonął nad Oceanem Atlantyckim, kilkadziesiąt kilometrów nad powierzchnią oceanu.

Jak podały lokalne media, meteor był najlepiej widoczny w północnej części Portugalii.

W mediach społecznościowych możemy zobaczyć wiele zdjęć i nagrań tego wyjątkowego zjawiska. Jednym z lepszych jest to, na którym mieszkanki Portugalii przez przypadek uchwyciły przelot meteoru nad ziemią.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić