aktualizacja 

Przerażający widok nad USA. Nagrania z Teksasu obiegły media

92

Ogromny 450-kilogramowy meteoryt o szerokości około 60 cm eksplodował nad stanem Teksas w USA - podaje NASA. W mediach społecznościowych pojawiły się liczne nagrania i zdjęcia obiektu kosmicznego, który po wybuchu spadł na ziemię. Na szczęście, nikomu nic się nie stało.

Przerażający widok nad USA. Nagrania z Teksasu obiegły media
Meteoryt uderzył w Teksas (Facebook)

Do zdarzenia doszło w okolicach miejscowości McAllen w południowym Teksasie około godziny 18:00 czasu lokalnego w środę. Stacja Fox KDFW w Dallas poinformowała, że NASA potwierdziła doniesienia o tym, że meteor eksplodował, po czym jego szczątki spadły na ziemię.

Meteor spadł na ziemię

Agencja podkreśla, że chociaż meteoryty mają tendencję do uderzania w ziemską atmosferę z dużą prędkością, zwalniają podczas przelotu przez atmosferę, rozbijając się na małe fragmenty przed uderzeniem w ziemię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kosmiczna sensacja. Odkrycie Teleskopu Jamesa Webba w obłoku Kameleona

Meteoryty ochładzają się szybko i najczęściej nie stanowią zagrożenia dla społeczeństwa – powiedziała NASA w oświadczeniu. Z informacji NASA wynika, że nikt nie został ranny, nie odnotowano także żadnych zniszczeń. 

W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania, które pokazują, co działo się na ziemi, kiedy obiekt spadł na ziemię. Na nagraniu z monitoringu jednego z domów słychać huk i panikę ptaków. Amerykańskie Towarzystwo Meteorytowe opublikowało zdjęcie jednego z odnalezionych fragmentów kosmicznej skały.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Meteor widziany przez miejscowych

Według serwisu pogodowego National Weather Service nietypowe zjawisko w niebie widziało wielu mieszkańców Teksasu, którzy zgłaszali obecność "obcego ciała na niebie". Agencja pogodowa poinformowała również, że błysk meteorytu został uchwycony przez Geostacjonarnego Mappera Piorunów tuż przed 17:30.

Szeryf hrabstwa Hidalgo, Eddie Guerra, napisał na Twitterze, że piloci dwóch samolotów również zgłosili, że widzieli meteor na niebie w tych okolicach i przekazali informację kontrolerom ruchu lotniczego w Houston.

Meteor widziany na niebie nad McAllen przypomia NASA i innym organizacjom o konieczności zwiększenia ochrony Ziemi. Potrzeba wymiany wiedzy naukowej i inżynieryjnej w celu przyspieszenia eksploracji kosmosu przez człowieka, przekazała NASA w komunikacie.
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić