Dramat na Pomorzu. Wstrząsające wyniki kontroli w ubojni zwierząt

212

Przemoc wobec zwierząt i wprowadzanie do obrotu mięsa zanieczyszczonego kałem – to wyniki kontroli w ubojni zwierząt w gminie Lipnica na Pomorzu. Właściciel zakładu zaprzecza tym ustaleniom. W sprawę włączyła się policja.

Dramat na Pomorzu. Wstrząsające wyniki kontroli w ubojni zwierząt
Zatrważające wyniki kontroli pomorskiej ubojni. Pracownicy mieli m.in. znęcać się nad zwierzętami (Getty Images)

Skargi na nieprawidłowości w ubojni zwierząt w gminie Lipnica pojawiały się już od jakiegoś czasu. Do zatrważających wyników kontroli w zakładzie dotarł portal GP24. W nieprawidłowy sposób nadzór nad ubojnią sprawować miał powiatowy lekarz weterynarii.

Wprowadzali na rynek zanieczyszczone mięso. Było oznakowane jako "zdrowa żywność"

Kontrola stwierdziła, że zakład wprowadzał na rynek niebezpieczną żywność. Weterynarz miał nie zwrócić uwagi na "liczne zanieczyszczenia kałowe na ćwierciach wołowych, przechowywanych w chłodniach i podczas obróbki poubojowej". Mięso to było oznakowane jako "zdrowa żywność" i wprowadzane do obrotu.

Jak donosi GP24, w ubojni stwierdzono także nieprawidłowe zabezpiecznie zakładu przed gryzoniami. W karmnikach na stałe umieszczono silnie trujące substancje, które "mogły dostać się do łańcucha pokarmowego ludzi i zwierząt".

Znęcali się nad zwierzętami w ubojni. Sprawa trafiła na policję

Okazuje się, że zwierzęta w ubojni trzymane były w koszmarnych warunkach. Jeden z pracowników miał kopać bydło po tylnych kończynach, a drugi ciągnąć je do klatki za pomocą liny przymocowanej do głowy. Na przemoc wobec zwierząt nie reagował lekarz weterynarii.

Sprawą znęcania się nad zwierzętami zajęli się policjanci. Z kolei nieprawidłowościami związanymi z brakiem nadzoru i reakcji weterynarza ma zająć się Izba Lekarsko-Weterynaryjna.

Obejrzyj także: Ubój rytualny halal. Na czym to polega?

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić