Jakub Artych
Jakub Artych| 
aktualizacja 

Mieszkańcy szykują się na Rosjan. Chcą obronić Charków

Mieszkańcy Charkowa przygotowują się do chwycenia za broń w osiemset trzydziestym siódmym dniu wojny z Rosją. W obwodzie donieckim obronę utrzymują żołnierze 24. brygady Sił Zbrojnych Ukrainy. Oprócz tego odbywa się szkolenie z bronią dla ludności cywilnej w Charkowie.

Mieszkańcy szykują się na Rosjan. Chcą obronić Charków
Mieszkańcy szykują się na Rosjan. Chcą obronić Charków (Twitter)

Od 10 maja wojska rosyjskie prowadzą ofensywę w przygranicznych rejonach obwodu charkowskiego. Jak napisał niezależny rosyjski portal Meduza, na początku czerwca tempo ofensywy uległo spowolnieniu.

Częściowo wynika to z faktu, że dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy (AFU) wykorzystało w obronności wszystkie swoje rezerwy operacyjne. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake’a Sullivana uważa z kolei, że rosyjska ofensywa na Charków utknęła w martwym punkcie po tym, jak Stany Zjednoczone pozwoliły Siłom Zbrojnym Ukrainy na przeprowadzenie ataków na terytorium Rosji.

Wojska rosyjskie nie rezygnują jednak z prób natarcia, a mieszkańcy Charkowa, nieustannie atakowanego przez Siły Zbrojne Rosji, przygotowują się do odparcia ataku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Eksplozje na Krymie. Moment ataku na rosyjski okręt

Weterani pomagają mieszkańcom Charkowa zdobyć podstawowe umiejętności szkolenia wojskowego. Zajęcia odbywają się w schronach, gdyż wojska rosyjskie nieustannie przeprowadzają ataki rakietowe, zrzucają bomby i atakują dronami na Charków.

Celuj i strzelaj. Umiejętności te mogą przydać się zarówno tym, którzy oczekują mobilizacji, jak i tym, którzy są gotowi zgłosić się na ochotnika na front - podkreśla Meduza.

Artylerzyści Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie donieckim

Wojska rosyjskie próbują przejść do ofensywy na całym froncie - od Charkowa po wieś Rabotino w obwodzie zaporoskim. Walki trwają w obwodzie donieckim, gdzie obronę prowadzi m.in. 24. odrębna brygada zmechanizowana imienia króla Daniela.

Znają nas i wiedzą, że tu jesteśmy, boją się i szukają innej drogi - mówi Wasilij z 24. oddzielnej brygady zmechanizowanej.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić