Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Nadciąga Amphan, cyklon 5. kategorii. Ewakuowano już 5 mln osób

25

Cyklon Amphan przemieszcza się w kierunku granic Indii i Bangladeszu. Meteorolodzy przewidują, że jego uderzenie może wywołać sztormy, silne wiatry, deszcze i powodzie. Z zagrożonych obszarów ewakuowano 5 milionów osób.

Cyklon Amphan sformułował się nad Zatoką Bengalską
Cyklon Amphan sformułował się nad Zatoką Bengalską (www.weathernerds.org)

Dotychczas Amphan osiągnął prędkość od 220 do 230 kilometrów na godzinę. Meteorolodzy zakładają, że prawdopodobnie z czasem przyspieszy do 265 kilometrów. Będzie stanowić poważne zagrożenie nawet w przypadku, gdyby jego siła zdążyła osłabnąć przed uderzeniem w Indie i Bangladesz. Z tego powodu przyznano mu najwyższą 5. kategorię.

Cyklon Amphan zbliża się do granic Indii i Bangladeszu

Prawdopodobnie cyklon dotrze do granic Indii i Bangladeszu w środę 20 maja. Jak podaje "Bloomberg", spowoduje najgorsze zniszczenia od 1990 roku, kiedy nad Zatokę Bengalską pojawił się super cyklon, zabijając 10 tysięcy osób.

Cyklon będzie w stanie zniszczyć lokalne uprawy i plantacje. Ucierpi na tym gospodarka obu państw, która już wcześniej przechodziła kryzys w wyniku pandemii COVID-19. Dojdzie również do zakłóceń w ruchu drogowym i transporcie, a słupy elektryczne i komunikacyjne ulegną zniszczeniu. Ostrzeżono również właścicieli łodzi i statków zacumowanych u wybrzeży, żeby zabezpieczyli swoją własność.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zagrożone jest życie zarówno ludności, jak i zwierząt. Władze Bangladeszu przygotowały ponad 12 tysięcy obiektów, w których będzie mogła schronić się ewakuowana ludność. Z kolei w Indiach mobilizują się Krajowe Siły Reagowania na Katastrofy – 25 zespołów zostało już rozmieszczonych, a kolejne 12 pozostaje w gotowości.

Zobacz także: Zobacz też: Katastrofalne tsunami. To tylko kwestia czasu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić