Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Napięcie rośnie nad Europą. NATO przechwytuje rosyjskie myśliwce

186
Podziel się

NATO twierdzi, że dziesięciokrotnie przechwyciło myśliwce Kremla w czasie niezwykłego wzrostu rosyjskiej aktywności powietrznej nad Europą. Samoloty bojowe Sojuszu wyleciały 29 marca, "aby śledzić rosyjskie bombowce i myśliwce".

Napięcie rośnie nad Europą. NATO przechwytuje rosyjskie myśliwce
Myśliwiec F-16 NATO (Getty Images, NurPhoto)
bEKPgvrF

NATO wydało we wtorek oświadczenie o niezwykłej aktywności rosyjskich samolotów. 29 marca myśliwce NATO dziesięciokrotnie przechwyciły rosyjskie bombowce i myśliwce nad północnym Atlantykiem, Morzem Północnym, Morzem Czarnym i Morzem Bałtyckim. Samoloty NATO przechwyciły sześć różnych grup rosyjskich samolotów wojskowych w pobliżu przestrzeni powietrznej Sojuszu w mniej niż sześć godzin.

Sojusz poinformował też, że norweskie odrzutowce F-16 przechwyciły dwa bombowce Tu-95, które leciały w stronę południową nad Morzem Północnym. Zmusiło to Wielką Brytanię i Belgię do wysłania myśliwców Typhoon i F-16. Tegoż dnia norweskie samoloty bojowe przechwyciły dwa rosyjskie bombowce Tu-160 nad wodami międzynarodowymi.

bEKPgvrH

Nad Morzem Czarnym tureckie, rumuńskie i bułgarskie myśliwce zostały wysłane w powietrze po tym, jak radary sojuszu wykryły trzy rosyjskie samoloty wojskowe. Latały w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO. Odrzutowce NATO śledziły je, aż nie opuściły obszaru zagrożonego dla granic. Rosyjskie samoloty przechwycone 29 marca "nigdy nie wleciały w przestrzeń powietrzną Sojuszu, a przechwytywanie były przeprowadzane w bezpieczny i rutynowy sposób" - poinformowało NATO.

Relacje NATO z Rosją są w tej chwili niezwykle napięte. W zeszłym tygodniu na spotkaniu NATO w Brukseli sekretarz stanu Antony Blinken oskarżył Rosję o "lekkomyślne i kontrowersyjne działania" i zauważył, że Moskwa "zgromadziła siły, przeprowadza ćwiczenia na dużą skalę i próbuje zastraszyć siły związku na Morzu Bałtyckim i Czarnym".

Maszyny NATO startowały ponad 400 razy w 2020 roku, aby przechwycić nieznane samoloty. Około 90 proc. było w odpowiedzi na loty rosyjskich samolotów. NATO twierdzi, że rosyjskie loty często stanowią zagrożenie dla cywilnego ruchu lotniczego nad Europą, ponieważ Rosjanie latają bez nadawania kodu transpondera wskazującego ich pozycję i wysokość. Nie informują o planie lotu ani nie komunikują się z kontrolerami ruchu lotniczego.

bEKPgvrN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKPgvsi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(186)
Mi5
6 miesięcy temu
Najpierw niech USA i NAT0 ustali co chce.
irek
6 miesięcy temu
co się stanie nikt nie wie , tak jak z samolotem fruwającym nad Smoleńskiem , prosili nie lećcie , chciało się pokazać swoje halo , ja myślę że to było UFO . nawet ruscy są zdziwieni . tylko Pawłowicz tam brakło , .
Baba jaga
6 miesięcy temu
Ale jaja, Ruskie tupnęli walonkami a cały świat staje na baczność. Wystarczy pozamykać granice i zaprzestać handlu. Tylko tyle, a oni zdziczeją, będą wystawiać łapy prosząc o jedzenie jak małpy w ZOO.
bEKPgvsj
zen
7 miesięcy temu
Błędem Ukrainy była zgoda na likwidację broni jądrowej, państwa NATO i Rosja dały gwarancje Ukrainie że nic jej nie grozi a teraz jest problem z kacapem. Kacapowi nie warto wierzyć w nic.
AQQ
7 miesięcy temu
jak NATO przechwyciło te myśliwce to gdzie je trzyma ? a może tylko bratersko wysłało swoje aby wspólnie polatały ?
Palmel
7 miesięcy temu
na morzu rosyjskie jednostki WRE a nad nimi satelity
jjjjjjjjjj
7 miesięcy temu
Żeby wam żyłka pierdząca nie pękła z tego "wysokiego napięcia" . :)
smoleńsk
7 miesięcy temu
polska mocna w gembie a samolotu po katastrofie smoleńskiej odzyskać nie potrafi a nato nie umie pomóc
brawo
7 miesięcy temu
Rosja pokonała usa w syrii dzięki temu Asad dalej prezydentem a jankeskie ludobójstwo na syryjczykach zostało zakończone Chwała Rosji
Pozorovatel
7 miesięcy temu
Atomową III wojnę światową wywoła NATO. Modlę się by by z ziemi jego członków została promieniotwórcza pustynia. Wprawdzie żyję na ziemi jednego z najagresywniejszych podżegaczy, lecz wiem że w tej wojnie żywi będą zazdrościć umarłym, więc muszę godzić się na to co nieuniknione.
Wysłannik
7 miesięcy temu
Bez transponderów latają samoloty NATO. Więc Rosja robi to także. Rosja kilkakrotnie proponowała ich używanie przez samoloty wojskowe. NATO nie wyraża zgody. Podobnie z układem o odkrytym niebie - dopóki Rosjanie mieli nędzny sprzęt rozpoznawczy - zachodowi układ odpowiadał. Jak rosyjskie samoloty udokumentowały nędzny stan armii amerykańskiej na terenie USA - układ zerwano. I to na tyle - co do winy tych wstrętnych ruskich.
gośc 44
7 miesięcy temu
"...ponieważ Rosjanie latają bez nadawania kodu transpondera wskazującego ich pozycję i wysokość. Nie informują o planie lotu ani nie komunikują się z kontrolerami ruchu lotniczego." - Jeśli łamią zasady ruchu lotniczego i zagrażają cywilnym maszynom albo naruszają przestrzeń któregokolwiek z Państw NATO, należ je bez skrupułów odstrzelić i po zawodach. Kto w takiej sytuacji zagwarantuje że to nie samoloty przejęte przez terrorystów z ISIS czy innego g...a.
Jacek
7 miesięcy temu
Aż sprowokuja i oberwą. Potem będzie lament ławrowa.
bEKPgvsb
pobożny arab
7 miesięcy temu
zestrzelić jak kiedyś Turcy i teraz mają spokój
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić