Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Napięcie rośnie nad Europą. NATO przechwytuje rosyjskie myśliwce

189
Podziel się:

NATO twierdzi, że dziesięciokrotnie przechwyciło myśliwce Kremla w czasie niezwykłego wzrostu rosyjskiej aktywności powietrznej nad Europą. Samoloty bojowe Sojuszu wyleciały 29 marca, "aby śledzić rosyjskie bombowce i myśliwce".

Napięcie rośnie nad Europą. NATO przechwytuje rosyjskie myśliwce
Myśliwiec F-16 NATO (Getty Images, NurPhoto)

NATO wydało we wtorek oświadczenie o niezwykłej aktywności rosyjskich samolotów. 29 marca myśliwce NATO dziesięciokrotnie przechwyciły rosyjskie bombowce i myśliwce nad północnym Atlantykiem, Morzem Północnym, Morzem Czarnym i Morzem Bałtyckim. Samoloty NATO przechwyciły sześć różnych grup rosyjskich samolotów wojskowych w pobliżu przestrzeni powietrznej Sojuszu w mniej niż sześć godzin.

Sojusz poinformował też, że norweskie odrzutowce F-16 przechwyciły dwa bombowce Tu-95, które leciały w stronę południową nad Morzem Północnym. Zmusiło to Wielką Brytanię i Belgię do wysłania myśliwców Typhoon i F-16. Tegoż dnia norweskie samoloty bojowe przechwyciły dwa rosyjskie bombowce Tu-160 nad wodami międzynarodowymi.

Nad Morzem Czarnym tureckie, rumuńskie i bułgarskie myśliwce zostały wysłane w powietrze po tym, jak radary sojuszu wykryły trzy rosyjskie samoloty wojskowe. Latały w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO. Odrzutowce NATO śledziły je, aż nie opuściły obszaru zagrożonego dla granic. Rosyjskie samoloty przechwycone 29 marca "nigdy nie wleciały w przestrzeń powietrzną Sojuszu, a przechwytywanie były przeprowadzane w bezpieczny i rutynowy sposób" - poinformowało NATO.

Relacje NATO z Rosją są w tej chwili niezwykle napięte. W zeszłym tygodniu na spotkaniu NATO w Brukseli sekretarz stanu Antony Blinken oskarżył Rosję o "lekkomyślne i kontrowersyjne działania" i zauważył, że Moskwa "zgromadziła siły, przeprowadza ćwiczenia na dużą skalę i próbuje zastraszyć siły związku na Morzu Bałtyckim i Czarnym".

Maszyny NATO startowały ponad 400 razy w 2020 roku, aby przechwycić nieznane samoloty. Około 90 proc. było w odpowiedzi na loty rosyjskich samolotów. NATO twierdzi, że rosyjskie loty często stanowią zagrożenie dla cywilnego ruchu lotniczego nad Europą, ponieważ Rosjanie latają bez nadawania kodu transpondera wskazującego ich pozycję i wysokość. Nie informują o planie lotu ani nie komunikują się z kontrolerami ruchu lotniczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(189)
ADA
2 miesiące temu
HAHAHA ALE JAK TO WYLECIALY 29 MARCA? Z PRZYSZLOSCI???
byly wojak
2 miesiące temu
tak zrobic jak zrobili Turcy i po sprawie. Po co latac za rosijskimy gratami - jak mozna kilka zestraliut !!!Tylko dym zostanie i spokoj
xxx
2 miesiące temu
ciekawe skoro mamy 24 marca a nie 29, może to w 2021 roku ?
Mi5
rok temu
Najpierw niech USA i NAT0 ustali co chce.
irek
rok temu
co się stanie nikt nie wie , tak jak z samolotem fruwającym nad Smoleńskiem , prosili nie lećcie , chciało się pokazać swoje halo , ja myślę że to było UFO . nawet ruscy są zdziwieni . tylko Pawłowicz tam brakło , .
Baba jaga
rok temu
Ale jaja, Ruskie tupnęli walonkami a cały świat staje na baczność. Wystarczy pozamykać granice i zaprzestać handlu. Tylko tyle, a oni zdziczeją, będą wystawiać łapy prosząc o jedzenie jak małpy w ZOO.
zen
rok temu
Błędem Ukrainy była zgoda na likwidację broni jądrowej, państwa NATO i Rosja dały gwarancje Ukrainie że nic jej nie grozi a teraz jest problem z kacapem. Kacapowi nie warto wierzyć w nic.
AQQ
rok temu
jak NATO przechwyciło te myśliwce to gdzie je trzyma ? a może tylko bratersko wysłało swoje aby wspólnie polatały ?
Palmel
rok temu
na morzu rosyjskie jednostki WRE a nad nimi satelity
jjjjjjjjjj
rok temu
Żeby wam żyłka pierdząca nie pękła z tego "wysokiego napięcia" . :)
smoleńsk
rok temu
polska mocna w gembie a samolotu po katastrofie smoleńskiej odzyskać nie potrafi a nato nie umie pomóc
brawo
rok temu
Rosja pokonała usa w syrii dzięki temu Asad dalej prezydentem a jankeskie ludobójstwo na syryjczykach zostało zakończone Chwała Rosji
Pozorovatel
rok temu
Atomową III wojnę światową wywoła NATO. Modlę się by by z ziemi jego członków została promieniotwórcza pustynia. Wprawdzie żyję na ziemi jednego z najagresywniejszych podżegaczy, lecz wiem że w tej wojnie żywi będą zazdrościć umarłym, więc muszę godzić się na to co nieuniknione.
Wysłannik
rok temu
Bez transponderów latają samoloty NATO. Więc Rosja robi to także. Rosja kilkakrotnie proponowała ich używanie przez samoloty wojskowe. NATO nie wyraża zgody. Podobnie z układem o odkrytym niebie - dopóki Rosjanie mieli nędzny sprzęt rozpoznawczy - zachodowi układ odpowiadał. Jak rosyjskie samoloty udokumentowały nędzny stan armii amerykańskiej na terenie USA - układ zerwano. I to na tyle - co do winy tych wstrętnych ruskich.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić