Nawrocki po rozmowie z Trumpem. Wspomniał o jedności
Prezydent Karol Nawrocki rozmawiał telefonicznie z Donaldem Trumpem o wielokrotnych naruszeniach polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie drony. Rozmowa odbyła się w ramach szerszych konsultacji z sojusznikami NATO.
Najważniejsze informacje
- Karol Nawrocki rozmawiał z Donaldem Trumpem o incydencie z rosyjskimi dronami.
- Doszło do 19 naruszeń polskiej przestrzeni powietrznej.
- Premier Tusk poinformował o zestrzeleniu dronów nad terytorium NATO.
Rozmowa Nawrockiego z Trumpem
W nocy z wtorku na środę polska przestrzeń powietrzna została naruszona aż 19 razy. Premier Donald Tusk podkreślił, że było to pierwsze w historii zestrzelenie rosyjskich dronów nad terytorium państwa NATO.
Wieczorem prezydent Karol Nawrocki poinformował o przeprowadzonej rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Tematem dyskusji były wielokrotne naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie drony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosyjskie drony nad Polską. "Mówiłem o tym od czasu Przewodowa"
"Przed chwilą rozmawiałem telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem na temat wielokrotnego naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie drony, do którego doszło dziś w nocy. Rozmowa wpisuje się w szereg konsultacji prowadzonych przeze mnie z naszymi sojusznikami. Dzisiejsze rozmowy potwierdziły jedność sojuszniczą" – poinformował prezydent na portalu X.
Pierwsze naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej zanotowano około godziny 23:30 we wtorek, natomiast ostatnie miało miejsce około 6:30 w środę. Premier przekazał, że łącznie zarejestrowano i precyzyjnie namierzono 19 naruszeń, choć zaznaczył, że dane te mogą jeszcze ulec uzupełnieniu. Zaznaczył również, że po raz pierwszy w trakcie obecnego konfliktu znacząca część dronów nadleciała bezpośrednio z terytorium Białorusi, co wzmaga obawy dotyczące regionalnego bezpieczeństwa.