o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
MDO
|

Nie chce odebrać tytułu profesora z rąk Dudy. Mocna argumentacja

49
Podziel się

Marcin Matczak nie widzi możliwości odebrania tytułu profesora z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. "Nawet jeśli otrzymam zaproszenie na uroczystość wręczenia nominacji profesorskiej, nie będę mógł, niestety, jej z Pana rąk odebrać" - pisze w liście otwartym.

Nie chce odebrać tytułu profesora z rąk Dudy. Mocna argumentacja
Na zdjęciu: Marcin Matczak (Getty Images)
bDHSvLeJ

W Monitorze Polskim możemy wyczytać, że prezydent Andrzej Duda postanowił przyznać Marcinowi Matczakowi tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauk prawnych. Po ogłoszeniu tej decyzji prawnik, a zarazem zagorzały przeciwnik PiS-u, wystosował list otwarty do Andrzeja Dudy.

Podziękował w nim za przyznanie tytułu. Jednocześnie zapowiedział, że nie odbierze nominacji z rąk obecnie urzędującego prezydenta.

bDHSvLeL
Pragnę zupełnie szczerze i bez żadnej ironii podziękować Panu za to, że z mojej nominacji profesorskiej nie uczynił Pan sprawy politycznej i że krytyka, którą wobec Pana i Pana obozu politycznego wielokrotnie kierowałem, nie została przez Pana wykorzystana, aby tę nominację opóźniać - napisał Matczak.

Matczak mocno o Dudzie

Profesor UW nie ukrywa, że nominacja prezydencka była jego wielkim marzeniem. Zaznacza jednak wyraźnie, że jeśli otrzyma zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego, to z żalem je odrzuci.

Szczególnie teraz jestem zobowiązany pozostać wierny wartościom, które są bliskie każdemu prawnikowi: wierności Konstytucji i szacunkowi dla prawa. Pana działania w ostatnich latach były, niestety, zaprzeczeniem tych wartości. Nie jest to moja prywatna opinia, ale zdanie podzielane przez ogromną większość polskich prawników, a także potwierdzone przez niezależny, polski Trybunał Konstytucyjny oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie mogę pozwolić na to, aby uściśnięcie Pana dłoni zostało odebrane jako choćby cień akceptacji dla tych działań - tłumaczy w liście otwartym.
bDHSvLeR
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHSvLfm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(49)
NEWS NR 1
1 tyg. temu
BRAWO!
dede
1 tyg. temu
przynajmniej ma honor w odróżnieniu od rezydenta
Powiec
1 tyg. temu
Gość ma rację lepiej dla swojego bezpieczeństwa nie przyjmować czegokolwiek z PiS.
bDHSvLfn
BRAWO!!!
1 tyg. temu
Bardzo słusznie !!!! Tylko tytuł "profesora" bez SZOGUNA !! To się nie LICZY !!!
gość
1 tyg. temu
A więc mimo totalitaryzmu , są ludzie ,którzy mają HONOR i nie dają się korumpować nawet za cenę uścisku dłoni, bo tytułu nikt mu nie zabierze.
Najnowsze komentarze (49)
Alfred
6 dni temu
Ale jaki twardy gość. Hmm, i cóż z tych jego słów.
ak001
6 dni temu
Ceni się ludzi honoru. Brawo Panie Profesorze.
aaaaaa
6 dni temu
kit z nim
obywatel
7 dni temu
Tacy powinni być w Trybunale Konstytucyjnym.Brawo.
MMW
7 dni temu
Brawo,brawo,brawo. Duży szacun
Czarna Woda
7 dni temu
Honor. Mają tylko Dinozaury.
fds
7 dni temu
brawo dla tego Pana! takich ludzi dzisiaj to jest garstka!
Asz
7 dni temu
Jeszcze prości zwolennicy PO jak protestują przeciwko PAD to jeszcze można jakoś zrozumieć.Ale postępowanie tego pożal się Boże naukowca jest naganne.Jaki on daje przykład.Nigdy już nie będzie w Polsce normalnie.
bDHSvLff
Ot co
7 dni temu
Ot co. Końcówke mojego poprzedniego komentarza "urwało", więc dokończę. Ten pan ma zbyt ciasne poglądy i nie zasłużył na tytuł nadany mu przez prezydenta dudę. Ot zwykły "bohatyrowicz".
Ot co
7 dni temu
I kto tu wyszedł na idiotę? To właśnie prezydent Duda, mimo szykan ze strony tego pana, pokazał klasę, przyznając mu tytuł naukowy. Okazuje się jednak, że ten pan nie zasłużył sobie na ten tytuł, bo ma zbyt ciasne poglądy i pozuje na "
OBYWATEL
1 tyg. temu
ja Dudzie to bym reki nie podał.no niestety mam taką zasade że jak kogoś nie szanuje to nie przybiję piątki.
obserwator
1 tyg. temu
takich teraz mamy Polaków - profesorów co nawet prezydenta mogą obrażać wybranego demokratycznie. Panu Jaruzelskiemu by nie podskoczyli.
Robi
1 tyg. temu
jako profesor prawa powinien odróżniać urząd prezydenta od osoby, która go sprawuje. To tak, jakbym nie odebrał nowego dowodu osobistego, bo nie podoba mi się obecny burmistrz miasta...
Beezon
1 tyg. temu
Też bym nie przyjął
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić