Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 

Nie idziesz na mszę? Do komendanta z usprawiedliwieniem!

1932

W sobotę święto policji. Przemówienia, premie, a dla niektórych awanse. A dla innych, jak w garnizonie warmińsko-mazurskim, przymusowa obecność na mszy. A jeśli ktoś się nie pojawi, ma się stawić u komendanta miejskiego z usprawiedliwieniem!

Nie idziesz na mszę? Do komendanta z usprawiedliwieniem!
Komendant miejski policji z Olsztyna nakazuje udział w mszy (własne)

W olsztyńskiej Komendzie Miejskiej Policji przygotowania do święta idą pełną parą. Na tyle pełną, że komenda sprawdza, kto ma zamiar wziąć udział w uroczystym nabożeństwie, zaplanowanym na 28 lipca w podolsztyńskim Biskupcu.

Co ciekawe, obecność na mszy ma być obowiązkowa. Tak wynika z pisma podpisanego przez komendanta miejskiego policji z Olsztyna, podinsp. Piotra Koszczała. I choć komenda miejska broni się, że to nieprawda, to jej słowa stoją w pewnej sprzeczności z podpisanym przez komendanta pismem.

"Informuję państwa, że 28 lipca 2021 r. po próbie generalnej o godz. 11.30 w kościele po. Jana Chrzciciela w Biskupcu odbędzie się msza święta. Jeśli ktoś nie zamierza uczestniczyć we mszy powinien usprawiedliwić się u Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie" - głosi pismo, jakie od wczoraj przesyłają sobie policjanci z warmińsko-mazurskiego garnizonu.
Zobacz także: Na ratunek maluchowi w sklepie. Mazurska policja publikuje nagranie z dramatycznego momentu

Policja: Tylko dla wyznaczonych

Wysłaliśmy zapytania w tej sprawie do Komendy Miejskiej w Olsztynie. Policja broni się, przekonując, że obecność jest obowiązkowa, ale tylko dla wyznaczonych do udziału w ceremonii policjantów.

(...) Informuję, że uczestnictwo funkcjonariuszy/pracowników cywilnych we mszy świętej z okazji lokalnych obchodów KMP w Olsztynie tegorocznego Święta Policji nie jest obowiązkowe. W związku z wciąż obowiązującym stanem epidemii oraz obostrzeniami, a także zaleceniami sanitarnymi, pragniemy zadbać o to, by podczas uroczystości wykluczyć jakiekolwiek zagrożenie sanitarne. Z tego wynika m.in. dbałość o kontrolę liczby uczestników i dostęp do informacji o miejscu ich przebywania w czasie trwania uroczystości. Pismo, którym się Pan posługuje, zostało skierowane do przełożonych policjantów wytypowanych do udziału w uroczystościach. Informacja odnośnie osób, które nie chcą uczestniczyć we mszy świętej, związana jest stricte z koniecznością uwzględnienia tego faktu w ostatecznym harmonogramie uroczystości w celu zapewnienia prawidłowego jej przebiegu - odpisał rzecznik Komendy, podkom. Rafał Prokopczuk.

Ale policjanci mają wątpliwości.

Aha. Dla chętnych. I dlatego wszyscy mają usprawiedliwiać się przed samym miejskim? Śmiech na sali - mówi anonimowo funkcjonariusz z regionu.

Inni nasi rozmówcy zaś dodają, że decyzja komendanta nie wywołała, mówiąc eufemistycznie, dużego aplauzu wśród funkcjonariuszy.

Co mam powiedzieć? Wk...nie i złość - mówi nam policjant.

I dodaje, że wiąże się to z wewnętrznymi relacjami w garnizonie. Koszczał, przywrócony kilka lat temu z emerytury, najpierw objął komendę miejską w Lidzbarku Warmińskim, a w maju zaczął kierować komendą w Olsztynie. Między sobą zaś policjanci mówią, iż jego ambicje są większe: sięgające najpierw zastępcy komendanta wojewódzkiego, a z czasem - szefa policjantów na Warmii i Mazurach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić