"Nie ma sprawiedliwości". Tylko spójrzcie na nagranie leśników

Niepozorne borowiki ceglastopore zamiast w sercu lasu wyrosły między budynkami. Pracownicy Nadleśnictwa w Jarocinie uwiecznili to nietypowe zjawisko. Okazuje się, że pojawianie się grzybów w terenach zurbanizowanych związane jest z określonymi warunkami, które sprzyjają ich rozwojowi.

Grzyby wyrosły przy budynku Nadleśnictwa JarocinGrzyby wyrosły przy budynku Nadleśnictwa Jarocin
Źródło zdjęć: © Facebook @NadlesnictwoJarocin
Kacper Kulpicki

Zdarza się, że wycieczka na grzyby do lasu kończy się pustym koszykiem. W ich poszukiwaniu pracownicy Nadleśnictwa Jarocin nie muszą już wyjeżdżać poza miejsce pracy. Wystarczy, że wyjdą przed budynek — Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie.

Nie ma sprawiedliwości na tym świecie. Człowiek chodzi po lesie w jeżynach w pokrzywach w przytuliach po pas – ba! po kokardę! – i NIC. Żadnego grzyba. [...] A potem wystarczy zajechać do centrum metropolii jarocińskiej, do samego serca nadleśnictwa… I co? Na trawniku przed biurem — borowiki ceglastopore — relacjonowali na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ogromny problem w Tatrach. "To bardzo niebezpieczne"

Na nagraniu widać, że grzyby wyrosły w punktach na trawniku z raptem kilkoma drzewami. Leśnicy zaczęli żartować, że budynek stał się miejscem "parking & grzyb — edycja miejska".

Rosną sobie jak grzyby po deszczu. Czy ktoś tu rozsiewa je nam specjalnie? [...] Świat się kończy — czytamy.
Grzyby wyrosły przy budynku w Czeszewie
Grzyby wyrosły przy budynku w Czeszewie © Facebook @NadlesnictwoJarocin

Które grzyby mogą wyrosnąć w mieście?

Niektóre grzyby leśne, w tym mikoryzowe (takie, które żyją w ścisłym związku z korzeniami drzew) potrafią przystosować się do życia w miastach. Pojawiają się tam, gdzie znajdą odpowiednie warunki – wilgotna gleba, obecność drzew oraz ograniczona ingerencja w podłoże.

Współczesne tereny zielone — parki, zadrzewione skwery czy nawet mniej intensywnie koszone trawniki — coraz częściej "oferują" takie właśnie środowisko. W efekcie, niektóre gatunki grzybów, zwykle spotykane wyłącznie w lasach, zaczynają pojawiać się także w przestrzeniach zurbanizowanych.

Oprócz borowików ceglastoporych (które wyrosły w Czeszewie koło Jarocina) do grzybów mikoryzowych należą także m.in. popularne borowiki szlachetne (prawdziwki) oraz podgrzybki brunatne. Tworzą symbiozę z drzewami, co pomaga im rosnąć w nietypowych miejscach.

Wybrane dla Ciebie