aktualizacja 

Nie mają wątpliwości. W polskich lasach już się zaczęło. Oto dowód

84

Mimo że w wielu polskich lasach wciąż leży śnieg, w niektórych miejscach pojawiły się pierwsze oznaki przedwiośnia. Leśnicy pokazali dowody.

Nie mają wątpliwości. W polskich lasach już się zaczęło. Oto dowód
Przebiśniegi w polskim lesie. (Facebook, Lasy Państwowe)

Śnieżyczka przebiśnieg to kwiat przedwiośnia. W zależności od regionu i pogody potrafi kwitnąć już w lutym. Przed mrozami chronią je specjalne substancje zawarte w ich cebulkach, dzięki którym są odporne na zamarzanie. Ich pyłkiem żywią się pierwsze budzące się do życia owady.

Ich kwiaty cieszą też ludzkie oko i zwiastują koniec zimy - informują pracownicy Lasów Państwowych.

W lasach się zaczęło. Oto dowód

Jak dodają leśnicy, teoretycznie skończyła się pełnia zimy w lasach i zaczął się spodzimek. Spodzimek to jedna z jedenastu fenologicznych pór roku w lesie, jakie wyróżniają przyrodnicy na podstawie obserwowanych zjawisk przyrodniczych oraz zachowania się poszczególnych gatunków fauny i flory.

I właściwie wszystko się zgadza... bobry odbywają właśnie swoje gody, jelenie zrzucają poroże, a i leszczyna już kwitnie i pyli...I przebiśniegi też już się pokazały - informują leśnicy na facebookowym profilu Lasów Państwowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Grześ" z Białegostoku już nie śpi. Woli hamak zamiast gawry

W czasie obfitych opadów śniegu oraz gwałtownych spadków temperatury (np. nocą) płatki korony przebiśniegów zamykają się, chroniąc słupki i pręciki przed zamarznięciem. Przebiśniegi kwitną przez około 10 dni. Po przekwitnięciu pojawia się okrągła, trójkomorowa torebka nasienna. Nasiona dojrzewają późną wiosną, natomiast latem liście przebiśniegów zamierają. Nowy pęd wypuszczą dopiero jesienią.

Co ciekawe przebiśniegi zawierają substancje, które wykorzystuje się przy opóźnianiu rozwoju choroby Alzheimera. Związki te poprawiają pracę mózgu i całego układu nerwowego. Można je także wykorzystywać do leczenia nerwobóli czy paraliżu, a także udarów mózgu. Jednak nie należy stosować ich samodzielnie, ponieważ kwiaty te zawierają również silne toksyny. Substancje zawarte w cebulach przebiśniegów są silnie trujące zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Ich spożycie może prowadzić do wymiotów i biegunek, a także wywołać alergię.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić