Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Redakcja Wiadomosci WP| 
aktualizacja 

Niemiecki historyk: Merkel nie miała związków ze Stasi

28
Podziel się:

W internecie roi się od pogłosek o rzekomej współpracy Angeli Merkel ze Stasi. Tropiciel agentów Hubertus Knabe rozprawia się na łamach FAZ z tymi zarzutami. Jak podaje, nawet przypisywany jej pseudonim "Erika" jest wymysłem.

Angela Merkel
Angela Merkel (PAP/EPA)

Hubertus Knabe, do niedawna dyrektor muzeum na terenie byłego więzienia Stasi Hohenschoenhausen w Berlinie, pisze, że na Twitterze codziennie pojawia się kilka nowych wpisów dotyczących rzekomej działalności Angeli Merkel jako TW "Erika". Wpisując takie hasło w Googlach znaleźć można 92 tys. odniesień. Czy jest coś na rzeczy? - pyta autor obszernej analizy opublikowanej we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ).

W Urzędzie ds. Materiałów Państwowej Służby Bezpieczeństwa NRD są dokumenty, w których pojawia się nazwisko Merkel, jednak dotychczas nie zostały one udostępnione. Warunkiem udostępnienia teczki osobom trzecim jest fakt tajnej współpracy. Inne dokumenty mogą zostać udostępnione tyko za zgodą osoby, której dotyczą. W urzędzie nie ma dokumentów, w których Merkel występowałaby jako informatorka Stasi - wyciąga wniosek Knabe.

Autor zastrzega, że brak materiałów w chwili obecnej nie musi wcale oznaczać, że nigdy ich tam nie było. W czasie przełomu Stasi zniszczyła część teczek, w tym materiały dotyczące ostatniego premiera NRD Lothara de Maiziere'a.

Zobacz także: Zobacz także: Neumann o spotkaniu Dulkiewicz-Morawiecki

Tym ważniejsze byłoby zajrzenie do innych dokumentów, gdzie mogłyby się znajdować wskazówki o jej niejawnej działalności. Takie informacje mogły powstać przy próbie jej werbunku w 1978 roku, o czym sama opowiedziała, lub przy okazji podroży do RFN w latach 80. Jednak bez zgody osoby zainteresowanej, czyli Merkel, dostęp do nich jest zamknięty - stwierdza autor.

Skąd się biorą podejrzenia?

Jeżeli nie ma żadnych konkretnych wskazówek, w tym nawet numeru rejestracji, skąd biorą się te wszystkie podejrzenia - zastanawia się Knabe.

Historyk zwraca uwagę na zdjęcie Merkel znalezione przez telewizję WDR w teczce dotyczącej obserwacji enerdowskiego dysydenta Roberta Havemanna. Niechętne Merkel osoby sugerują na tej podstawie, że w okolicach roku 1980 należała ona do grupy młodzieży obserwującej opozycjonistę. Knabe zbija te zarzuty jako nieprawdziwe. Podczas akcji obserwacyjnych, Stasi sporządzała zdjęcia nie współpracowników, lecz osób podejrzanych. Merkel twierdzi, że w okolice domu Havemanna zabrał ją znajomy.

Ojciec odmawia Stasi

Knabe podkreśla, że ojciec Merkel - pastor Horst Kasner brał co prawda udział w rozbijaniu jedności Kościołów Ewangelickich i uczestniczył w sterowanej przez komunistów Chrześcijańskiej Konferencji Pokojowej, jednak - jak wynika z dokumentów - z powodzeniem oparł się próbom zwerbowania go do współpracy.

Faktem jest, że Merkel otoczona była przez informatorów Stasi - co najmniej trzech jej kolegów z instytutu w Akademii Nauk współpracowało z bezpieką. Także po 1989 roku Merkel trafiała na agentów. Tajnym współpracownikiem był szef jej partii Demokratyczny Przełom - Wolfgang Schnur, oraz ostatni premier NRD Lothar de Maiziere - "Czerny". W jego rządzie Merkel była zastępcą rzecznika. Ten, kto otoczony jest przez szpiegów, nie musi sam być informatorem - podkreśla Knabe.

Pretekstem do stawiania Merkel zarzutów o współpracę są jej dwie podróże do RFN w latach 1986 i 1989. Knabe podkreśla, że Merkel nie należała do kręgu osób, na wyjazd których pozwolenie musiało wydawać Stasi. Były to prywatne podróże. Nie wiadomo, czy przed wyjazdem Stasi przeprowadzała rozpoznanie. Może Merkel miała po prostu szczęście? Pierwsza podroż przypada na okres, gdy liczba pozwoleń gwałtownie wzrosła z 139 tys. w 1985 r. do 573 tys. w 1986. Wyjazdy nie są żadnym dowodem na współpracę, podobnie jej pobyty w Czechosłowacji i ZSRR.

Zobacz także:

Wpadka na granicy z Polską

Powodem spekulacji są też jej wyjazdy do Polski. Tylko w 1981 roku odwiedziła Polskę trzy razy. Knabe przypomina, że Merkel musiała mieć wizę, gdyż władze NRD po powstaniu Solidarności zlikwidowały ruch bezwizowy. Historyk wyjaśnia, że Merkel nie jeździła do Polski na własną rękę, lecz z szefem komunistycznej młodzieżówki FDJ z jej instytutu, a podróże były organizowane przez biuro podróży Jugendtourist.

Podczas ostatniej podróży Merkel wpadła na granicy z wydawnictwami Solidarności. Zwolennicy teorii spiskowych przypominają, że w takich przypadkach obywatele NRD musieli zwykle liczyć się z poważnymi konsekwencjami, tymczasem Merkel pozwolono na kontynuowanie podróży. W rozmowie z celnikami Merkel tłumaczyła, że nie wiedziała o zakazie przywozu takich materiałów. Zwracała ponadto uwagę, że nie zna polskiego i nie mogła przeczytać zakazanych wydawnictw. O incydencie zawiadomiono natychmiast Stasi, jednak Merkel nie miała z tego powodu żadnych dalszych nieprzyjemności.

Kariera w FDJ - bilety czy marksizm-leninizm?

Knabe odnosi się też do działalności Merkel w FDJ w szkole i podczas studiów w Lipsku oraz w Akademii Nauk, gdzie pracowała po studiach. Pierwsi sekretarze organizacji twierdzą, ze Merkel była sekretarzem do spraw agitacji i propagandy. Odpowiadała też za marksistowsko-leninowskie szkolenia. Merkel zaprzecza i utrzymuje, że była odpowiedzialna za kulturę - rozdzielała bilety do teatru i organizowała odczyty. Nie brzmi to przekonująco - ocenia Knabe. Merkel sprawia wrażenie, jakby chciała pomniejszyć swoje zaangażowanie i wykazać, że nie miało on charakteru politycznego. Można zarzucić Merkel, że jako kanclerz Niemiec nie mówi otwarcie o swojej przeszłości w NRD. Jej pozbawiona znaczenia funkcja w FDJ nie jest jednak dowodem na współpracę ze służbą bezpieczeństwa - podkreśla Knabe.

Za sprawę o większej wadze uważa historyk Knabe próbę werbunku w 1978 roku przy okazji starań o pracę na Uniwersytecie Technicznym w Ilmenau.

Knabe zaznacza, że do takich rozmów nie dochodziło spontanicznie, lecz po gruntownym sprawdzeniu polityczno-ideologicznych i charakterologicznych predyspozycji kandydata. Przy tej okazji kandydatowi zakładano teczkę. Nie wiadomo, czy w przypadku Merkel taka teczka istnieje. Albo Stasi wbrew swojej praktyce nie założyła teczki, albo została ona zniszczona lub też zawiera wyłącznie informacje o niej, a nie od niej.

Skąd się wzięła TW Erika?

Przepisy nie pozwalają na zmuszenie nawet najwyższych przedstawicieli państwa do ujawnienia swojej teczki. Decyzja należy do Merkel – czytamy w FAZ.

Skąd pochodzi pseudonim TW "Erika"? - pyta na zakończenie Knabe. Jak zaznacza, nie istnieją dokumenty Stasi z takim pseudonimem. W internecie można znaleźć wskazówkę, że w jednej z powieści tak nazywa Merkel jeden z byłych kolegów. Rzeczywistość jest jeszcze inna - w powieści "Roberts Reise" nie ma żadnej Eriki, a młoda naukowiec ma na imię Renata. Erika nie jest nawet bohaterką powieści - podsumowuje Knabe.

Jacek Lepiarz

Źródło:Deutsche Welle
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wyniki Lotto 30.01.2023 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Problemy z PGE Narodowym. Mateusz Borek zdradził niepokojące informacje
Wszedł do Fame MMA i wyjawił prawdę o pieniądzach. Kolosalna różnica
W te słowa Messiego aż trudno uwierzyć. Zdradził najtrudniejszy moment
8-latka wyrzekła się gigantycznej fortuny. Będzie żyć w ubóstwie jako zakonnica
Katarzyna Dowbor świętuje ważną rocznicę. Z tej okazji zdradza sekrety
Kamil Stoch zawiódł. Te słowa zmieniają wiele
Zgwałcił 17-latkę. Policja z Zabrza udostępniła nagranie
Dramat w Tuszynie. Zadźgał 32-latka, ciało wyrzucił koło drogi
Zapłacił 60 złotych za godzinę parkingu, auto stało pięć dni. Lotnisko gęsto się tłumaczy
Ulubiona zupa Polaków. Niestety ten błąd rujnuje jej smak
Rozłożył w budynku trutkę, zmarło dziecko. W końcu zapadł wyrok
Masakra w polskich lasach. Przerażające widoki
Wspólna reakcja. To robią Rosja i Iran
Poruszający gest duchownych. Oddali całą tacę
Ogromne zwierzę poróżniło mieszkańców osiedla. "Stało pod kościołem i chciał wejść do środka"
Brutalny atak rottweilera w Łodzi. Pogryzł ludzi w pobliżu przedszkola!
Zdumiewający krok króla. To wiele wyjaśni
Problem się nasila. Tajemnicza śmierć agenta dolała oliwy do ognia
Jaką kołdrę wybrać dla alergika?
Bosacka bije na alarm. Na to zwracajcie uwagę
Spędzili w samolocie 13 godzin. Wylądowali tam, gdzie wystartowali!
Wycieczka szkolna z piekła rodem. Nie żyje co najmniej dziesięcioro dzieci
Darmowe obiady seniorom przywiozą pod drzwi. Pomysł kawiarni robi furorę
Jak zrobił to Polsat? Tak podsumowano WOŚP
Rodzaje materacy sprężynowych
Magda Gessler zdradziła przepis na de Volaille'a. Oryginalna receptura pochodzi z XVIII wieku!
26-latek huknął w rowerzystkę. Policja pokazała przerażające nagranie
Grała główną rolę w "Awanturze o Basię". Dlaczego nagle zniknęła?
Przerażające odkrycie w Wielkopolsce. Ruszyły poszukiwania
Kopytka domowe. Ten dodatek sprawia, że zawsze są sprężyste
Kupił to w 2023 roku. Nagranie podbija sieć. "W tysiącach mówisz teraz?"
Skandal podczas mszy. 24-latce z nagrania grozi 5 lat więzienia
Tak można dostać aż dwa dni wolnego. Pracodawcy są wściekli
Maciek Rock o Dowborze. Padły gorzkie słowa
Karta kredytowa - jak zaoszczędzić?
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
Oto emerytura Aleksandra Kwaśniewskiego. Będziecie zdziwieni
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Za dwa lata się zacznie? Amerykański generał przewiduje wojnę
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
Dałeś w niedzielę na WOŚP? Zobacz, jakim zdjęciem podsumował cię ksiądz
Wszystko jasne. To dlatego Przemysław Kossakowski odszedł z TVN
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
Tak imprezują Amerykanie w Polsce. Mieszkańcy oburzeni
Kartka za szybą wystarczyła. Sąsiad odpowiedział
Pojawia się, gdy trzustka jest uszkodzona. Od razu pędź do lekarza
Tak Tusk poszła na spacer z psem. Lepiej usiądźcie
Uważajcie na to w sklepach. Bosacka: "Bardzo pilne"
Mało kto wie. Nie złożysz dokumentu, zapłacisz 70 tys. zł kary
Ekspedientka opracowała prosty przekręt. "Wzbogaciła się" o kilkadziesiąt tysięcy złotych
To dlatego zniknął. Smutne doniesienia o Zborowskim
Nowy sprzęt Białorusinów. "Zniszczymy Rosjan nawet w nocy"
Zdjęcie z Kołobrzegu. Samotny wózek na plaży i kartka od matki
Ma 61 lat i ciało nastolatki. "Jesz jak ptaszek, wyglądasz jak ptaszek"
Policyjne igraszki na służbie? Nagrało się
Nagle pojawiło się na paznokciach. Ostrzegła inne osoby
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić