Niepokojące wieści z Grenlandii. W jeden dzień zniknęło 8,5 mld ton lodu

140

Ze względu na intensywne upały, jakie panują na Grenlandii, lód topi się w zastraszającym tempie. We wtorek zniknęło 8,5 miliarda ton, a w czwartek 8,4 mld ton.

Niepokojące wieści z Grenlandii. W jeden dzień zniknęło 8,5 mld ton lodu
Lądolód na Grenlandii topi się w zastraszającym tempie (Getty Images)

Lądolód Grenlandii w ostatnim czasie topi się coraz szybciej. Jak podaje Polar Portal, we wtorek zniknęło 8,5 miliarda ton, a w czwartek 8,4 mld ton lodu. Chociaż nie jest tak intensywne jak dwa lata temu, topnienie określono jako "masywne".

Grenlandia się topi

Topnienie lądolodu Grenlandii jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Latem lodu ubywa, a zimą przybywa. Jednak w ostatnich latach zauważono niepokojące zjawisko - zimą odnawia się mniej lodu niż topi się latem, co oznacza, że ogólny bilans jest ujemny.

Lądolód Grenlandii ma grubość kilku kilometrów i jest drugim największym zbiorowiskiem lodu na świecie. Pierwsza jest Antarktyda. Woda powstała z tegorocznego topnienia mogłaby przykryć stan Floryda w USA 5-centymetrową warstwą.  

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Winnym topnienia lodowców jest upał, który panuje na Grenlandii. Na lotnisku Nerlerit Inaat w czwartek odnotowano 23,4 stopnia Celsjusza, co jest rekordowym pomiarem.

Jak szacują naukowcy, jeżeli topnienie lądolodu grenlandzkiego nadal będzie tak postępować, to poziom mórz do roku 2100 podniesie się o 18 centymetrów. Gdyby cały lądolód Grenlandii się stopił, poziom wód mógłby podnieść się nawet o 6 metrów.

Zobacz także: Wyciek toksycznych chemikaliów z Arktyki. Skutki mogą być katastrofalne
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić