Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Niesamowite odkrycie w Hiszpanii. Ostatnia sztuka Szekspira

34

W Hiszpanii odnaleziono wyjątkowo rzadko spotykane wydanie Szekspira, które zdaniem ekspertów może być najwcześniejszą kopią jego pracy, która dotarła do kraju. Egzemplarz przez wieki był ukryty w archiwach seminarium.

Niesamowite odkrycie w Hiszpanii. Ostatnia sztuka Szekspira
Księga znaleziona w archiwach pochodzi z XVII wieku. (Twitter)

Księgę odnalazł John Stone, wykładowca filologii angielskiej na Uniwersytecie w Barcelonie. Znajdowała się w Royal Scots College, rzymskokatolickim seminarium w północno-zachodniej Salamance, działającym w kościele w Szkocji.  

Przeglądałem sekcję poświęconą ekonomii politycznej i na ostatniej półce zobaczyłem książkę, która różniła się oprawą od prawie wszystkiego innego - powiedział Stone w rozmowie z AFP. 

Badacz od razu zorientował się, z czym ma do czynienia. Zajmował się już wcześniej działami angielskimi trafiającymi do Hiszpanii. Egzemplarz odnaleziony w archiwach pochodzi z okresu między 1635 a 1640 rokiem.   

Zobacz także: Niebywałe odkrycie górników. Sensacja na światową skalę

Zbiory dzieł angielskich były rzadkie w Hiszpanii. W XVII i XVIII wieku niemalże nie było ich wcale ze względu na to, że wszystkie książki zostały poddawane kontroli przez hiszpańską inkwizycję. Anglię uważano wtedy za heretycki kraj, dlatego nie zgadzano się na żadne księgi, które stamtąd próbowano przewieźć.  

Sztuka, o której mowa to pochodząca 1634 roku tragikomedia "Dwóch szlachetnych krewnych". Wielu badaczy uważa, że została napisana przez Szekspira we współpracy z Johnem Fletcherem, jednak pozostaje to kwestią sporną. Prawdopodobnie do Hiszpanii została przemycona przez podróżnika, któremu udało się uniknąć inspekcji Inkwizycji.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić